Ubuntu Suomen keskustelualueet
Ubuntun käyttö => Pelit => Aiheen aloitti: Athalus - 30.10.10 - klo:20.56
-
Asentelin WoWin tuossa muutamapäivä sitten ja päivitin sen uusimpaan versiionsa. Launcher toimi ihan normaalisti mutta sitten kun koitin painaa "play" nappulasta wow antoi mustan ruudun ja löi hetkenpäästä errorin. Latasin netistä "Config.wtf" tiedoaston ja laitoin paikalleen. Sen jälkeen on Launcher käynnistynyt normaalisti. Play napista painettaessa tulee taas mustaa ja wine antaa viestin:
Your 3D accelerator card is not supported by World of Warcraft. Please install a 3D accelerator card with dual-TMU support.
Pitöisikö asentaa toiset ajurit näytönohjaimelle. Näytön ohjain on Radeon 9600 SE. Koitin jo asentaa ATIn sivuilta lataamiani ajureita mutta saan viestin: Error: ./default_policy.sh does not support version
default:v2:i686:lib::none:2.6.32-25-generic; make sure that the version is being
correctly set by --iscurrentdistro
Removing temporary directory: fglrx-install.h0b3HB
Eli mikä nyt neuvoksi?
[EDIT]Siis järjestelmä on Kubuntu 10.04[/EDIT]
-
Mikä buntu?
-
Buntu on Kubuntu 10.04
-
voisit kokeilla lisätä tämän ja päivitellä koneesi. itselläni on sama ohjain ja atin tuki on loppunut tuohon joten uusimpia ajureita ei atilta siihen saa
https://launchpad.net/~xorg-edgers/+archive/ppa
-
Radeon 9600 SE (RV350) näyttää olevan r300-sarjan kortti, joten sen kanssa voi käyttää galliumia:
https://launchpad.net/~xorg-edgers/+archive/radeon
-
cd /se/kansio/jossa/exe/sijaitsee
wine wordofwarcraft_taikki_mikä_olikaan.exe opengl
Jos ei vielläkään toimi niin asenna uusin wine heidän ppasta (jos et osaa kysy neuvoa), jolloin toimii luultavasti