Ubuntu Suomen keskustelualueet
Ubuntun käyttö => Asentaminen ja käyttöönotto => Aiheen aloitti: vibe - 06.06.06 - klo:20.58
-
Minulla ilmeni ongelma Ubuntu 6.06 Desktopin asennuksessa. Kyseessä on 32-bittinen versio. Minulla on kaksi kiintolevyä, 20-giganen hda (kaksi osiota, ensimmäisellä Win Me, molemmat fat32) ja 6-giganen hdb. Yritän asentaa Ubuntua hdb:lle.
Kaikki toimii livenä, mutta asennusohjelmassa ilmenee ongelmia itse asennuksessa. Kun asennus alkaa luomaan /-tiedostojärjestelmää, Ubuntu ilmoittaa: "/-tiedostojärjestelmän alustus epäonnistui." tjs. Laitoin kiintolevyn osiointi -vaiheeseen että tyhjennä koko hdb-levy ja tee perusosiointi. Mutta kuitenkin ilmenee tälläinen ongelma. Olen asentanut Ubuntu 5.10:n koneelleni ilman pienintäkään ongelmaa aiemmin useammankin kerran.
Onko tämä bugi vai voiko sen ohittaa jollain tavalla, kun haluaisin kovasti uuden 6.06-version koneelleni? ???
-
tarkistitko levyt polton jälkeen?
-
Kyllä minä md5-summan ennen polttoa tarkistin ja paistoin 8x-nopeudella. Mutta menen nyt testaamaan cd-levyn Ubuntulla...
EDIT: Kyllä vaan, "0 checksums failed". Joten nyt on kyse jostakin muusta kun levyn virheellisyydestä. Lisään vielä, että molemmat kovalevyni ovat ide-liitäntäisiä.
-
Mulla on joskus ollut asennuksissa samantyyppisiä omituisuuksia, ja esim. asentaminen toisella cd -asemalla on sitten toiminut. Onko mahdollista kokeilla?
-
Onhan tuohon saatavilla sitten myös se vanhantyylinen tekstitilassa toimiva asennus-cd...
http://ftp.funet.fi/pub/mirrors/releases.ubuntu.com/6.06/ubuntu-6.06-alternate-i386.iso
-
talvar: Joo. Mä jouduinkin silloin joskus vaihtamaan cd-aseman kun Ubuntu 5.10 ei asentanut ydintä. ;)
muep: Ei viitsisi taas käyttää yhtä cd:tä. Mutta cd-rw:tä voisi harkita 8)
-
Ei toimi tiedostojärjestelmän luonti edes käsiosioinnilla. Kun luo sellaisen 500 megan swapin ja loput juuriosioksi, niin asennuksessa ehtii mennä swap-osion alustus, mutta tyssää aina /-osion ext3 filesysteemin luontiin... :-\
-
Eihän ole bad sectoreita kovolla?
Mulla Western Digitalin 6 gigan levy ei toiminut kunnolla slavena, masterina toimi...
...Lähinnä arvauksia...
-
Ei ole bad sectoreita (en ainakaan tiedä). En viitsisi muutella noita master / slave asetuksia. Mutta voisin yrittää asentaa 20 gigaselle hda:lle. Muuttaisin toisen fat32 osion swapiksi ja juureksi. Sitte laittasin 6 gigasen fatiksi ja katotaan mitä tapahtuu.
-
Mulla oli sama ongelmat ku yritin asentaa Ubuntua mun läppäriin. Aikani pähkäiltyä päätin kurkkaa kovon asetuksia ja muutin sen masteriks jolloin asennus onnistui.
-
Okei. Olen nyt leirillä mutta muutan kovon masteriksi kun tulen kotiin ja koitan asentaa. ;)