Ubuntu Suomen keskustelualueet
Ubuntun käyttö => Asentaminen ja käyttöönotto => Aiheen aloitti: pikkalle - 29.08.10 - klo:13.35
-
Minulla on käytössä UBUNTU 10.04 866 MHz:n P3 tietokoneessa, jossa on 512 MB muistia. Aluksi koko systeemi toimi suhteellisen nopeasti, mutta viimeisten päivitysten jälkeen kone on muuttunut hitaaksi. Koneen käynnistäminen ja pysäyttäminen tapahtuvat hitaammin kuin ennen, ja nettiselailu on myös hitaampaa, ja joskus FireFox-selain menee kokonaan jumiin. Tällöin selaimen alalaidassa lukee teksti "pysäytetty". Minulla on käytössä laajakaistayhteys 5 M/1 M (kupariyhteys), joten se ei varmasti aiheuta hidasta nettisurffailua.
Kun asensin UBUNTU 10.04 järjestelmän koneeseeni, niin silloin testasin järjestelmän valvontamonitorilla, että koneeni prosessorin kuormitus oli 20 -30 % , kun mitään ohjelmaa ei ollut käynnistetty. Suurin kuormitus aiheutui silloin itse järjestelmän valvontaan tarkoitetun monitorin toiminnasta.
Kun nyt katson prosessorin kuormitusta, niin se näyttää koko ajan 94 -100 %, vaikka vain valvontamonitori on päällä. Muistin ja sivutuksen historia on tasainen eli 32,5 % ja verkonkäytön historia 0 %. Kun katson käynnissä olevia prosesseja, niin ainoa prosessi on gnome-system-monitor, jonka kuormitus vaihtelee välillä 15 -20 % .
Nyt kysyn kaikilta viisailta UBUNTU-miehiltä, mitä tietokoneeni oikein tekee, koska koko prosessoriteho on käytössä, vaikka mitään ohjelmaa ei ajeta? Onko virallisten päivitysten myötä koneeseni tullut joku pöpö, joka kuormittaa turhaan prosessoria, jolloin koneeni ei pysty tekemään enää mitään hyödyllistä? Onko joku muukin havainnut tämän saman ohjelmistovirheen UBUNTU 10.04 käyttöjärjestelmässä?
***************************
Toinen kone toimii normaalisti
Toisessa 2,6 GHz:n P4 koneessani (muistia 1 GB) tilanne vaikuttaa normaalilta. Jos mitään ohjelmia ei ole käynnissä, niin lukemat ovat:
Suorittimen käyttöaste: 6,5 %
Muistin ja sivutuksen historia: 15,4 %
Verkonkäytön historia: 0
Prosessit-laulukossa ainoa suoritintehoa kuluttava prosessi on gnome-system - monitor , 6 %
Olen ladannut myös tähän P4-koneeseen samat päivitykset, mutta tässä koneessa ohjelmistovirhettä ei näytä olevan.
-
Onkos konehuone kuinka pölyinen? Pyörivätkö tuulettimet?
Noista ainakin itse aloitan jos alkaa tehot oudosti hyytymään.
-
Oletko kokeillut päätteessä mitä top -komento näyttää.
-
Klikkaa sieltä järjestelmän valvonnasta Näytä → Kaikki prosessit, jolloin voi näkyä se syyllinenkin. Vaihtoehtoisesti kokeile sitä top:ia päätteessä.
-
Tilanne korjaantui itsestään
Kumma juttu, että myös P3-koneenii korjaantui itsestään. Kone oli pysähdyksissä noin tunnin, ja heti käynnistyksen jälkeen se toimi normaalisti. Kun kone oli ollut päällä yhtäjaksoisesti 5 tuntia, niin sen jälkeen sammutin kaikki ohjelmat sekä FireFox-selaimen ja tarkistin sitten järjestelmän valvontatyökalulla tilanteen:
Suorittimen käyttöaste: 24 %
Muistin ja sivutuksen historia: 32,5 %
Verkkokäytön historia: 0
Mistähän aiemmin esiintynyt häiriö mahtoi johtua? Mitään korjaustoimenpiteitä en ole koneelle tehnyt, mutta nyt se näyttää olevan normaalissa käyttökunnossa.
Voisivatko viisaat UBUNTU-miehet kertoa minulle, tekeekö käyttöjärjestelmä ihan normaalistikin toimiessaan sellaisia järjestelyjä tai muita vastaavia temppuja, jotka pitävät hitaan prosessorin 100% teholla useita minuutteja? Onko mahdollista se, että tarkkailin koneen toimintaa juuri tällaisen järjestelyjakson aikana, koska koneessa ei nyt näytä olevan mitään vikaa?
Pistän tähän loppuun "top" komennolla saadun listan muutamia ylimpiä rivejä, jos asia UBUNTU-miehiä kiinnostaa. Minulle nämä rivit eivät paljoa kerro.
top - 22:12:13 up 33 min, 2 users, load average: 1.17, 0.91, 0.62
Tasks: 139 total, 2 running, 137 sleeping, 0 stopped, 0 zombie
Cpu(s): 5.0%us, 8.9%sy, 85.5%ni, 0.0%id, 0.0%wa, 0.3%hi, 0.3%si, 0.0%st
Mem: 509248k total, 453432k used, 55816k free, 79892k buffers
Swap: 1489912k total, 2168k used, 1487744k free, 148904k cached
PID USER PR NI VIRT RES SHR S %CPU %MEM TIME+ COMMAND
1617 root 39 19 84236 65m 4700 R 91.6 13.1 1:29.34 update-apt-xapi
892 root 20 0 51064 27m 9024 S 5.0 5.5 1:32.41 Xorg
-
En oikein usko että koneella pyörii jotakin paljon CPU:ta tarvitsevaa joka ei näy prosessilistassa.
Pikemminkin tulee mieleen, että jokin ohjelma on jättänyt jälkeensä jonkin prosessin joka on jäänyt roikkumaan, esim. Firefox voi tällaisen tehdä. Nythän koneesi tehot voi jokin "moderni" juttu, kuten Flash syödä helposti.
Jotta asiaa voi tutkia ja jos tilanne toistuu, voi esim. kokeilla log-out, log-in, ja sitä onko CPU edelleen varattu. Toisaalta voit keskeyttää X:n ja mennä terminaaliin (control - alt -f1, takaisin control-alt-f7) katsomaan näkyykö siellä tässä tilassa prosesseja (komento ps -ef ). Ja tietysti sitten uudelleen käynnistys on yksi vaihtoehto.
Voisi tietysti ajatella, että Update Manager ottaa tehoja, se ainakin toimii omine nokkineen, mutta tuskin sekään näin paljoa vie missään normaalissa tilanteessa.
Tietysti jos olet ladannut jotain sovelluksia normaalin Ubuntu jakelun ulkopuolelta ...
-
Pikemminkin tulee mieleen, että jokin ohjelma on jättänyt jälkeensä jonkin prosessin joka on jäänyt roikkumaan, esim. Firefox voi tällaisen tehdä. Nythän koneesi tehot voi jokin "moderni" juttu, kuten Flash syödä helposti.
Mainokset sotkevat selaimen
Sain taas häiriön esiin, ja tällä kerralla löysin ilmeisesti syyllisenkin. Tämä häiriö aiheutui siitä, että Suomi24.fi sivustolla tuli mainos "Liikkuva laajakaista tele.fi ", ja tämä mainos pysäytti selaimen. Pysähtymisen jälken prosessoriteho oli 100 %. Selaimessa luki: "pysäytetty"
Tarkistin myös kaikki prosessit, ja tulos oli seuraava:
FireFox-bin plugin-containe : unessa , mutta siitä huolimatta käytti 72 % prosessoritehosta????
Xorg 10 % prosessoritehosta, ja loput käytti tietysti valvontatyökalu itse.
Kysynkin nyt viisailta UBUNTU-miehiltä, miten näiden koneen toimintaa haittaavien mainosten näkyminen voitaisiin tehokkaimmin estää. Hidas koneeni ei näköjään pysty pureksimaan mainosten suuria bittimääriä jumittumatta.
-
Asenna Adblock Plus (http://adblockplus.org/en/) Firefoxiin ja siihen suomalainen mainosfiltteri-lista Wiltteri (http://www.wiltteri.net/). Toinen ratkaisu on asentaa Flashblock (https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/433/), jolloin kaikki Flashit jätetään näyttämättä, mutta klikkaamalla ne saa katsottua, mikäli joukossa on jotain tarpeellista.
Pentium III on yksinkertaisesti niin vanha ja hidas suoritin, ettei jaksa noita Flasheja oikein vääntää.
-
Asenna Adblock Plus (http://adblockplus.org/en/) Firefoxiin ja siihen suomalainen mainosfiltteri-lista Wiltteri (http://www.wiltteri.net/). Toinen ratkaisu on asentaa Flashblock (https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/433/), jolloin kaikki Flashit jätetään näyttämättä, mutta klikkaamalla ne saa katsottua, mikäli joukossa on jotain tarpeellista.
Pentium III on yksinkertaisesti niin vanha ja hidas suoritin, ettei jaksa noita Flasheja oikein vääntää.
Nyt pelittää
Latasin selaimeen Flashblock-lisäosan, ja nyt kone toimii todella mukavasti. Turhat mainokset katosivat, joten kone toimii notkeammin. Eläkeukon tarpeisiin P3-konekin riittää näillä asetuksilla ihan hyvin. Suuret kiitokset viisaille UBUNTU-miehille hyvistä vihjeistä.
-
PID USER PR NI VIRT RES SHR S %CPU %MEM TIME+ COMMAND
1617 root 39 19 84236 65m 4700 R 91.6 13.1 1:29.34 update-apt-xapi
Tuo update-apt-xapi on niitä automaattisen päivityksen juttuja ja tuo nähtävästi jurnuttelee käynnistyksen jälken aika usein. Sitä voinee säädellä harvemmaksi Ohjelmalähteiden asetuksista. Siellä kun on se päivitysten tarkistuksen aikaväli.
-
Miten tuon Flashblockin saa asennettua. Ubuntun sovellusvalikosta se ei onnistu. Mulla on vähän sama ongelma; asetta mopompi PIII ja jonkin sortin perusnettikone pitäis saada käyttöön.
-
Miten tuon Flashblockin saa asennettua. Ubuntun sovellusvalikosta se ei onnistu. Mulla on vähän sama ongelma; asetta mopompi PIII ja jonkin sortin perusnettikone pitäis saada käyttöön.
https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/433/ download ja käynnistä selain uudelleen
-
512 Mt muistilla varustettuun koneeseen Ubuntua parempi vaihtoehto olisi Xubuntu. Tässä ketjussa esitetyssä top-esimerkissä vapaata keskusmuistia oli 50 Mt, vaikka varsinaisia ohjelmia ei ollut käytössä.
-
Tuo update-apt-xapi koko nimeltään /usr/sbin/update-apt-xapian-index
on yksi rasittavuus, kun sen prioriteetti on aivan liian korkea. Se jumitti 2,8GHz Xubuntu-koneenikin hyökätessään töihin. Käynnistysvälin harventaminen ei yksin riitä.
Prioriteetin pysyvä korjaus:
http://ubuntuforums.org/showthread.php?p=9304431#post9304431 (http://ubuntuforums.org/showthread.php?p=9304431#post9304431)
T:Jallu59