Ubuntu Suomen keskustelualueet
Ubuntun käyttö => Multimedia ja grafiikka => Aiheen aloitti: topi - 16.08.10 - klo:10.14
-
Kyseinen ohjelma tunnistaa kameran muistikortin, tuo kuvat ja videot näkyviin, mutta "import" ei tee mitään. Onkohan tämä ohjelma "buginen" vai onko jotain tehtävissä.
Kohdassa Mass Storage Camera -kohtaan en ole valinnut mitään kun kameraa ei ole kytketty koneeseen, vaan muistikortti. Valikosta lähinnä omaa kameraa olevan merkin valinta ei myöskään auta tilannetta.
Muistikortin tyhjennystoiminta kyllä toimii, mutta siis import ei.
Onkohan jotain vastaavaa ohjelmistoa, joka olisi yhtä yksinkertainen, mutta toimiva. Fspot ei enää siirrä avia, eli videoita. Se oli aikaisemmin juuri oikeanlainen yksinkertaiseen tarpeeseen.
-
Tuo muistikorttihan on tuossa tilanteessa kuin mikä tahansa massamuisti, eli kopioi kuvat ja liitä minne tiedostojärjestelmässäsi huvittaa. Siis ihan tiedostoselaimella sat kopsattua muistikortilla olevat kuvai kiintarillesi tms.
T:Jallu59
-
Niin minä olen tehnyt.
-
Jep, ei siinä muukaan auta. F-spot oli vaan niin hyvä, kun se arkistoi automaattisesti kuvat pvm perusteella.
Niin minä olen tehnyt.
-
Voisit ehkä kokeilla rapid photo downloader -ohjelmaa, joka on tarkoitettu juuri kuvien tuontiin ja tukee myös videotiedostoja.
http://www.damonlynch.net/rapid/index.html
Asennus:
sudo add-apt-repository ppa:dlynch3
sudo apt-get update
sudo apt-get install rapid-photo-downloader
-
Tämä on juuri oikea ohjelmisto. Valitettavasti ensin se toimi omituisesti. Valikkojen klikkaus mm. hävitti osan valikoista (ilmeisesti suurensi ikkunan suuremmaksi kuin koneen näyttö). Download-valikko ei tehnyt mitään ja lopulta koko ohjelmiston ikkuna meni valkoiseksi.
Täytyy yrittää vielä uudelleenasentaa, googlettaa ongelmien ratkaisuja jne. mutta kyllä taas Linuxissa harmittaa se, että tutuksi tulleet toimivat ohjelmistot muutetaan toimimattomiksi ja pitää taas opetella uusia, jotka eivät kuitenkaan toimi ilman erilaisia "virityksiä". Aikaisemmin ohjelmistot vain kehittyivät, mutta nykyään ...
Voisit ehkä kokeilla rapid photo downloader -ohjelmaa, joka on tarkoitettu juuri kuvien tuontiin ja tukee myös videotiedostoja.
http://www.damonlynch.net/rapid/index.html
Asennus:
sudo add-apt-repository ppa:dlynch3
sudo apt-get update
sudo apt-get install rapid-photo-downloader
-
gThumb on toiminut hyvin nyt 4 vuotta. F-spot olen poistanut täydellisesti ja tilalle asentanut gThumb. Vaikeampi kuvamuokkaus tapahtuu Gimpillä. GThumb lataa kuvat nopeasti suoraa kamerasta. Kuva-arkisto on RAW-formaatissa ja jokainen kuva 10 Mb. UFRaw käytetään kun värilämpötila ja valovoima säädetään. F-Spot sotkee kuva-arkistoa, ja säästää samat kuvat monta kertaa. On myös omituinen arkistojärjestys kun on tottunut käyttämään gThumbia.
-
gThumb on toiminut hyvin nyt 4 vuotta.
Käytän Gthumb:ia vain kuvien selainohjelmana. Jotkin pienet editoinnitkin sillä hoituvat ihan vaivattomasti.
Varsinaiseen kuvankäsittelyyn käytän lähinnä Gimp:iä tai ImageMagick:n ohjelmistoja.
Kuvat laitteista kopioin pääsääntöisesti cp:llä muistikortinlukijoilla.