Ubuntu Suomen keskustelualueet

Ubuntun käyttö => Asentaminen ja käyttöönotto => Aiheen aloitti: masiina - 04.06.06 - klo:12.07

Otsikko: ubuntu ja Acer 5024WLMI
Kirjoitti: masiina - 04.06.06 - klo:12.07
Elikkäs ongelmana on Ubuntun live CD:n toimimattomuus acerin kannettavassa. Live CD on versio 6.0jotain. Kone buuttaa kyllä cd:ltä ja alkaa latailemaan kaikkenmaailman ajureita mutta, (ilmeisesti) kun kaikki tarpeellinen on ladattu ja ubuntun pitäisi käynnistyä, jää ruutu mustaksi. Koneesta kuuluu ääntä (pimputusta) juuri kun ruutu jää pimeäksi. Eli vähän vaikea käyttää linuxia.
Ubuntun käynnistys valikosta kokeiltu kyllä kaikkia cd integrity ja sefa mode käynnistuksiä sekä eri resoluutioita. Tosin muutama errori tulee ubuntun käynnistyksen yhteydessä. Lukee jotain microplaaplaa ei lyödy. Olen kokeillut 64-bittisellä ja 32-bittisillä versioilla. Myös 5.10 versiota on kokeiltu.
Onko tähän nyt oikotietä onneen, vai lopetanko linux kokeilut taas seuraavaksi vuodeksi.
Koneen tiedot:
AMD Turion64 ML-34
Ati X700
100 Gb kovo
jne..
Otsikko: Re: ubuntu ja Acer 5024WLMI
Kirjoitti: juyli - 04.06.06 - klo:12.31
Elikkäs ongelmana on Ubuntun live CD:n toimimattomuus acerin kannettavassa.

Kannettavista puhuttaessa kannattaa aloittaa tutkimukset Linuxin asennuksesta kannettaviin.
http://www.linux-on-laptops.com/
Noilta sivuilta löytyy asiaa mm. Ubuntun asennuksesta ko. värkkiin:
http://www.aspirelinux.prv.pl/
Lisäksi siellä on Debian-pohjaisen Knoppixin käytöstä.

Lainaus
Onko tähän nyt oikotietä onneen, vai lopetanko linux kokeilut taas seuraavaksi vuodeksi.

Minulle on aivan samantekevää, mitä käyttöjärjestelmää käytät. Valinta on sinun.
Otsikko: Re: ubuntu ja Acer 5024WLMI
Kirjoitti: muep - 04.06.06 - klo:19.29
Jääkö näyttö kokonaan pimeäksi, vai onko siinä vain tekstitilan kirjautumisruutu?

Jos näyttö jää pimeäksi, mitä tapahtuu, kun painat ctrl+alt+backspace tai ctrl+alt+f1?
Näistä ensimmäisen pitäisi sammuttaa grafiikasta vastaava X-palvelin ja jälkimmäinen tuo näyttöön ensimmäisen tekstikonsolin. Tekstitilassa on kohtuuhelppoa laittaa asetukset kuntoon niin, että grafiikkasysteemit saa päälle.
Otsikko: Re: ubuntu ja Acer 5024WLMI
Kirjoitti: masiina - 05.06.06 - klo:18.53
No nyt pääsin tekstipohjaseen tilaan kun renkkasin noita näppäinyhdistelmiä. Olisko nyt sitten jotain ideoita miten tästä jatkaa
Otsikko: Re: ubuntu ja Acer 5024WLMI
Kirjoitti: eliasj - 05.06.06 - klo:18.54
Komenna
Koodia: [Valitse]
sudo nano /etc/X11/xorg.conf ja muuta "Device" kohdan alla oleva "Driver" ajuri vesaksi. (vesa)
Otsikko: Re: ubuntu ja Acer 5024WLMI
Kirjoitti: masiina - 05.06.06 - klo:19.02
Noniin nyt on muutettu driver vesaksi (kai) milläs sen graafisen homman saa päälle?
Otsikko: Re: ubuntu ja Acer 5024WLMI
Kirjoitti: eliasj - 05.06.06 - klo:19.09
Tämä ainakin toimii
Koodia: [Valitse]
sudo reboot
Otsikko: Re: ubuntu ja Acer 5024WLMI
Kirjoitti: masiina - 05.06.06 - klo:19.12
ihan hyvä muuten mutta tää oli livecd käynnistys :)
Otsikko: Re: ubuntu ja Acer 5024WLMI
Kirjoitti: juyli - 05.06.06 - klo:19.58
ihan hyvä muuten mutta tää oli livecd käynnistys :)

sudo /etc/init.d/gdm start
tai suoraa startx

Tunnettu tosiseikka on, että ATI:n ajurit ovat hieman ongelmallisia. Vesa-ajurin pitäisi ehdottomasti toimia kaikilla näytönohjaimilla, mutta aiheesta on täälläkin väännetty peistä, ja esitetty, että tarvittaisiin myös sopivat modelinet... En tiedä, kun en ATI:a (ainakaan vielä ;) ) käytä.

Vielä tarkempi kuin aikaisempi ohje ajurin editoinnista vesa-ajuriksi on jo monasti tarjottu komento:
Koodia: [Valitse]
sudo dpkg-reconfigure -high xserver-xorg

En tiedä sitäkään, käyttääkö Ubuntun LIve-versio root-oikeuksia oletuksena.
Yleensä Live-versioiden parametrit valitaan käynnistyksen yhteydessä (kuten tuo VESA-määritys) - enkä usko, että Ubuntu-Live tekee tässä mitään poikkeusta. 
Otsikko: Re: ubuntu ja Acer 5024WLMI
Kirjoitti: masiina - 05.06.06 - klo:22.58
Okei nyt on ubuntu asennettu ja asennukseen jälkeen käynnistettäessä ei graafinen suoraan toimi. Merkkipuolelle pääsee näppäinyhdistelmällä mutta kone kysyy heti käyttäjä tunnusta ja salasanaa. Mikähän voisi olla käyttäjä tunnus kun asennuksen yhteydessä ei annettu kuin salasana. Tai mikä on rootin salasana että pääsisi edes jotain tekemään koneelle
Otsikko: Re: ubuntu ja Acer 5024WLMI
Kirjoitti: juyli - 05.06.06 - klo:23.20
Okei nyt on ubuntu asennettu ja asennukseen jälkeen käynnistettäessä ei graafinen suoraan toimi.

Luetko ollenkaan sinulle vastattuja viestejä?
http://www.epos.cz/acer/
Otsikko: Re: ubuntu ja Acer 5024WLMI
Kirjoitti: masiina - 05.06.06 - klo:23.35
Lainaus
Luetko ollenkaan sinulle vastattuja viestejä?

Kyllä kyllä, mutta ennen edellistä viestiäni olin yrittänyt ajaa ubuntua suoraan live CD:ltä. Live CD:llä merkkipuolelle mentäessä ubuntu päästi minut suoraan käyttäjänä kirjautuneena sisään. Nyt asennuksen jälkeen merkkipuolella pitää antaa käyttäjätunnus jota en omasta mielestäni ole asettanut asennuksen aikana. Eli mistä tiedän käyttäjä tunnuksen.
Otsikko: Re: ubuntu ja Acer 5024WLMI
Kirjoitti: eliasj - 06.06.06 - klo:10.12
Kyllä se asennus sinulta käyttäjätunnuksen kysyi. Kirjoita käyttäjätunnuksesi ja salasanasi ja lue tämän puun viestit läpi. Kerrotaan aika selvästi miten saat X:n toimimaan!
Otsikko: Re: ubuntu ja Acer 5024WLMI
Kirjoitti: masiina - 06.06.06 - klo:10.38
Oolrait, täytyy kokeilla asentaa tänään uudestaan ja kattella vähän tarkemmin ennenkuin hakkaa menemään eteenpäin.