Ubuntu Suomen keskustelualueet

Ubuntun käyttö => Ohjelmointi, palvelimet ja muu edistyneempi käyttö => Aiheen aloitti: Nocando - 02.08.10 - klo:18.51

Otsikko: SSH-yhteyden nopeusrajoitus
Kirjoitti: Nocando - 02.08.10 - klo:18.51
Saisikos jotenkin SSHD:n tarjoamaa uppikaistaa kuristettua? Ongelma on se, että ssh-siirroissa tuppaa muut nettiyhteydestä riippuvaiset palvelut kärsimään. Asiakasohjelmasta pystyy nopeutta rajoittamaan, mutta kätevämpää olisi jos palvelin tuuppaisi aina vain jotain maksiminopeutta.
Otsikko: Vs: SSH-yhteyden nopeusrajoitus
Kirjoitti: Tha-Fox - 03.08.10 - klo:10.45
Jonkinlaisen puolivillaisen ratkaisun saisi käynnistämällä SSH-palvelimen trickellä. Tässä lisää siitä: http://www.ubuntugeek.com/use-bandwidth-shapers-wondershaper-or-trickle-to-limit-internet-connection-speed.html

Ehkäpä tuo samassa linkissä oleva wondershaper voisi myös sopia tarpeeseesi.
Otsikko: Vs: SSH-yhteyden nopeusrajoitus
Kirjoitti: Nocando - 04.08.10 - klo:11.14
Tuo lienee rajoittavan siirtonopeuden myös sisäverkossa. "Isot pojat" ovat kertoneet että iptablesilla onnistuisi. Pitänee tutkia sitä vaihtoehtoa.
Otsikko: Vs: SSH-yhteyden nopeusrajoitus
Kirjoitti: Tha-Fox - 05.08.10 - klo:16.05
Tul vastaan myös sivu, jossa tuntuu olevan asiaa jo vähän liikaakin tästä aiheesta: http://www.faqs.org/docs/Linux-HOWTO/Bandwidth-Limiting-HOWTO.html