Ubuntu Suomen keskustelualueet

Ubuntun käyttö => Pelit => Aiheen aloitti: pitkästynyt - 30.05.10 - klo:18.01

Otsikko: FretsOnFire toimimaan? (ratkaistu)
Kirjoitti: pitkästynyt - 30.05.10 - klo:18.01
Eli miten saisin sen pelaamis vaiheeseen? Koitin samalla tavalla kun Teeworldsissa, mutta ei toimi. Auttakaa!!!
Otsikko: Vs: FretsOnFire toimimaan?
Kirjoitti: Tomin - 30.05.10 - klo:18.17
Mihinkäs kohti se jää ja kertauksen vuoksi koneesta tietoja sen verran, että mikä näytönohjain (ja mielellään myös käytetty ajuri)? Kun ei voi mitenkään muistaa mitä rautaa kaikilla on käytössä, enkä tiedä oletko niitä edes tänne postannut. Voisit myös kokeilla käynnistää sen päätteestä ja katsoa tuleeko sinne ilmoituksia (käynnistykseen komento fretsonfire).

Minulla näyttäisi toimivan (käytössä Nvidia GeForce Go 7700 ja Nvidian omat ajurit, versio 195.36.15). Tieto ei tietenkään auta juurikaan, mutta ainakaan vika ei liene Ubuntun FOFin paketoinnissa.
Otsikko: Vs: FretsOnFire toimimaan?
Kirjoitti: pitkästynyt - 30.05.10 - klo:18.29
Ja mistäköhän ihmeestä senkin voi selvittää mitkä ajurit ja mikä näytönohjain on? Nimittäin ikää ei oo vielä kauheesti yli kymmenen. :)
Otsikko: Vs: FretsOnFire toimimaan?
Kirjoitti: Tomin - 30.05.10 - klo:18.43
Näytönohjain: Jos ei koneen mukana ole tullut mitään lappusta (uusissa koneissa ne tiedot ovat usein mukana) niin sitten pitää joko asentaa Sysinfo (ja tarkistaa sillä) tai komentaa päätteessä: lspci | grep VGA
Ajurit: Oletko asentanut jotain Laiteajureista (Järjestelmä → Ylläpito → Laiteajurit)? Myös Sysinfo voi näyttää ajurin version. Minulla se näkyy Sysinfossa NVIDIA-välilehden alaosassa sekä Nvidian asetuksissa. Tai sitten päätteeseen: lshw -c display | grep driver
Tosin tuo ei kerro kuin ajurin (ei versiota). ATI:lla voisin olettaa löytyvän tuon tiedon Catalyst Control Centeristä jos ATIn omat ajurit on asennettuna (vain Radeonit, jotka ovat vähintään 3000-sarjaa). Intelillä ei ole edes muita ajureita kuin avoimen koodin ajurit, jotka ovat oletuksena käytössä ja VIA:sta tai S3:sta en osaa sanoa mitään.

PS. Mielestäni olisi kuitenkin tarpeellisempaa ensin selvittää mihin se jämähtää (ja miksi) eli kokeile avata pääte (kts. Apuohjelmat) ja komenna sillä frestonfire
Jos/kun se kaatuu niin kopioit päätteeseen tulleen tekstin tänne (toivottavasti siihen tulostui jotain).
Otsikko: Vs: FretsOnFire toimimaan?
Kirjoitti: Immo - 30.05.10 - klo:18.45
Kirjoitahan konsoliin glxgears.
Pyöriikö pyörät?

Ja tuloste komennosta lspci tänne.

E: Ja Tomppeli kerkesi edelle  ;D
Jos koneestasi löytyy VIA:llista tai S3-piiriä, niin et saa toimimaan...
Otsikko: Vs: FretsOnFire toimimaan?
Kirjoitti: pitkästynyt - 30.05.10 - klo:18.59
Jään siihen kohtaan kun oon purkanut paketin ja kansio on ilmestynyt työpöydälle. Mitä siitä eteenpäin pitäisi tehdä?
Otsikko: Vs: FretsOnFire toimimaan?
Kirjoitti: Tomin - 30.05.10 - klo:19.10
Kannattaisin että asennat sen pakettivarastoista. Eli etsit sovellusvalikoimasta (pitäisi löytyä) ja sitten vaan asennat. Sen jälkeen sen löytää Pelit-valikosta.

Tämän takia on toivottavaa kertoa hieman enemmän ongelmasta. Tosin olisi minun itsenikin pitänyt tajuta kysyä vain pari kysymystä ensimmäisessä viestissäni, mutta ajattelin jos en jouda kysymään lisää tarvittaessa (tosin joku muu varmaan olisi kysynyt).
Otsikko: Vs: FretsOnFire toimimaan?
Kirjoitti: pitkästynyt - 30.05.10 - klo:19.38
Kiitos sain toimimaan.
Otsikko: Vs: FretsOnFire toimimaan?
Kirjoitti: Lasse. - 30.05.10 - klo:19.39
Merkkaathan sitten ketjun ratkenneeksi vaihtamalla ekan viestin otsikkoon (ratkaistu) perään.