Ubuntu Suomen keskustelualueet
Ubuntun käyttö => Ubuntu tietokoneissa => Aiheen aloitti: hirvi - 11.05.10 - klo:11.39
-
Kun 10.04 Firefoxilla selaa alhaalla vilahtaa viesti, jonka perusteella voisi päätellä, että selain ottaa yhteyttä johonkin Mozillan palvelimeen ennenkuin vie varsinaisille sivuille. Jotkut mobiiliselaimet käyttävät sellaista tekniikkaa, että osa selaimen toiminnoista haetaan joltain välityspalvelimelta. Linkki: http://www.matkapuhelininfo.com/f18/nokian-luurit-ja-nettikayton-ip-ongelma-57676/, Sovelias-nimmarin vastaus.
Olisiko nyt niin, että tämä selaimen versio ottaa yhteyden johonkin välityspalvelimeen, ennenkuin vie varsinaisille sivuille?
Tämä selittäisi sen, miksi Areenan sivut herjaavat: "kyseisen tallenteen voit avata vain Suomessa"??
Saako ominaisuuden pois päältä tai voiko ongelman kiertää? Minulla ei ole ainakaan mitään välityspalvelinta määritetty??
Aiheutuuko ongelmia, jos ominaisuuden poistaa??
Olenko aivan hakoteillä??
-
Ai siis vastaava kuin Opera Turbo?
Hidastaa aivan hemmetisti kun sen klikkaa päälle, kaikki liikenne menee Operan oman palvelimen kautta.
Hitaisiin ja epävakaisiin yhteyksiin saattaa olla toimiva, mutta ei kannata laittaa päälle ollenkaan ellei sitä todella tarvitse.
-
Kerro enemmän. Minkä nimistä täppää pitäisi asetuksista etsiä. Olisiko valistunutta arvausta? Kyseessä eng. versio.
-
Kun lähden omilta google-sivuilta muille, niin firefox ottaa yhteyttä osoitteeseen http://en-us.www.mozilla.com/en-US/firefox/central/ ????
Sain tuon napattua, koska kotona on sen verran hitaampi linja. Tuo hidastaa selausta. Ja voisiko tuo vaikuttaa siihen, että Ylen areena luulee minun olevan ulkomailla? Eli selailu reitittyy tuon osoitteen kautta??
8.04 ei tätä ongelmaa ollut!!!
-
Ei taida Firefoxissa tuommoisia Turboja olla. Operassa sen asetukset löytyvät: O-valikko → Asetukset → Asetukset → Verkkosivut → Opera Turbo
Välityspalvelin?
Muokkaa → Asetukset → Lisäasetukset → Muokkaa Firefoxin yhteysasetuksia [Asetukset] → Ei välityspalvelimia (oletuksena: Käytä järjestelmän välityspalvelimia, minkä ei myöskään pitäisi aiheuttaa tuollaista).
-
liittyisikö tähän samaan asiaan kuin default DNS?
http://forum.ubuntu-fi.org/index.php?topic=33347.20
jos dns ei löydy tai hidastelee, käytetään jotakin Canonicalin proxya varajärjestelmänä. Tästä voisi mainitut oikut johtua.