Ubuntu Suomen keskustelualueet
Ubuntun käyttö => Multimedia ja grafiikka => Aiheen aloitti: talava - 09.05.10 - klo:19.10
-
Elisan viihdepalvelu oli helppo saada toimimaan Karmicilla, mutta Lucidissa homma näyttää taas vaivalloiselta.
Firefox käyttää oletuksena mplayeria soittamaan Elisa Viihteen käyttämää tiedostomuotoa. Asentamalla mozilla-vlc-plugnin ja poistamalla mplayerin, palvelu ei enää valita VLC-liitännäisen puuttumista.
Itselläni tämä ei kuitenkaan riitä. Pieni osa tallennuksista käynnistyy, mutta yleensä toistonapin klikkaaminen kaataa selaimen. Sama tapahtuu Operalla.
Onko joku saanut Elisa Viihteen videotoiston toimimaan Lucidissa? Mikä on sivulla käytetty videoformaatti (jotta tiedän mitä kohtaa Firefoxin asetuksista pitää tarvittaessa säätää)?
-
Kokeileppa alla olevilla ohjeilla.
[ylläpito on poistanut liitteen]
-
Kokeileppa alla olevilla ohjeilla.
Hyvä opas, kiitoksia, mutta ei auttanut tähän. Elisan käyttämä tiedostomuoto ei päästä noin helpolla...
-
Kokeileppa alla olevilla ohjeilla.
Hyvä opas, kiitoksia, mutta ei auttanut tähän. Elisan käyttämä tiedostomuoto ei päästä noin helpolla...
Mulla rupes Elisa Viihteen videot näkymään kyseisen ohjeen jälkeen, kiitos!
-
Hei,
kiitos ohjeesta. Asentelin tuon mukaan ja MTV3 katsomosta saan tosiaan nyt juttuja näkymään (avautuvat vlc:lle, eivät siis näy selaimessa suoraan), YLEn areena toimii oivallisesti ja Elisa viihteenkin tallenteet avautuvat, mutta nykivät hitaalla yhteydellä, joka juuri nyt käytössä. Ainoa, mikä ei suostu toimimaan on YLEn elävä arkisto, joka ilmoittaa:
Windows Media Player:n versiota ei pystytä varmistamaan
Eli tuohon kun sain vielä jonkun vinkin.
Kaikki, mitä ohjeessa esitettiin, on asennettu ja alla Ubuntu 10.04.
-
Ainoa, mikä ei suostu toimimaan on YLEn elävä arkisto, joka ilmoittaa:
Windows Media Player:n versiota ei pystytä varmistamaan
Eli tuohon kun sain vielä jonkun vinkin.
Ei ehkä kannata säätää enempää tuon takia, koska Elävä arkisto vaihtaa Flash-tekniikkaan ihan näillä hetkillä: http://blogit.yle.fi/elava-arkisto/elava-arkisto-uudistuu
-
Jeh,
myös elävä arkisto lähti toimimaan. YLE lienee tehnyt uudelleenvirittelyt. Niin tai näin, mutta nyt toimii oivallisesti.
-
Elisa Viihde toimii hienosti Saunabrowser-skriptin avulla, jota saa hieman tuunattua Elisa Viihde aikaan sopivaksi. Ohjeet löytyy tuolta: http://forum.ubuntu-fi.org/index.php?topic=36352.0