Ubuntu Suomen keskustelualueet

Ubuntun käyttö => Multimedia ja grafiikka => Aiheen aloitti: pekvele - 18.04.10 - klo:16.30

Otsikko: bluethoot
Kirjoitti: pekvele - 18.04.10 - klo:16.30
 Miksi en saa puhelimesta koneelle kuvia, vaikka puhelin löytää koneen, ja kone puhelimen?????????????
pekvele
Otsikko: Vs: bluethoot
Kirjoitti: Tha-Fox - 18.04.10 - klo:22.50
Mikä puhelin? Minulla Nokian 6280 toimi niin, että tietoa sai siirrettyä yhteen suuntaan, muttei toiseen.
Otsikko: Vs: bluethoot
Kirjoitti: eraggo - 19.04.10 - klo:11.51
Yksi kokeilun arvoinen tapa on lähettää puhelimella kuvat aivan samalla tavalla kuin kahden puhelimen välillä: valitse lähetettävät kuvat -> "lähetä bluetoothin avulla" -> etsi kone puhelimella ja paina lähetä.

Ainakin itsellä toimii niin (kuvat tulevat minulla työpöydälle)
Otsikko: Vs: bluethoot
Kirjoitti: matt1 - 19.04.10 - klo:12.17
Itselläni on HTC Hero, ja ihmettelin samaa. Sekä kone että puhelin ilmoittivat olevansa "paritettu" muttei yhdistetty. Googlaamalla selvisi kuitenkin ettei Hero liikuttele muuta kuin mediaa sinihampaan kautta. Bluetooth-kuulokkeet siis onnistuvat, mutta tiedostonsiirto ei.
ei tarkempaa tietoa, muuttuuko asia 2.1 päivityksen myötä. (HTC:n oma Android 2.1-versio on vielä tulollaan). Ongelma saattaa koskea muitakin Android-luureja.

Matti