Ubuntu Suomen keskustelualueet

Ubuntun käyttö => Ubuntu tietokoneissa => Aiheen aloitti: jiikale - 25.05.06 - klo:00.11

Otsikko: Dapper ja homePNA
Kirjoitti: jiikale - 25.05.06 - klo:00.11
  Tervehdys! Tällä forumilla on löytynyt hienot vastaukset homepenan konffailuun niin hoaryssa kuin breezyssäkin, mutta kuinka käy dapperilta rock'n roll? Siis Hoaryssa konffailtiin /etc/modules-tiedostoa, kun taas Breezy vaati lisäilyä /etc/init.d/networking-tiedostoon. Onko jotain jippoja jo tiedossa?
Otsikko: Re: Dapper ja homePNA
Kirjoitti: jiikale - 27.05.06 - klo:21.33
  Nostatetaan vähän, missä luuraavat Homepenan käyttäjät? Vai toimiiko  Dapperissa netin konffaaminen heittämällä? Itsehän en aloittelijana viitsi toimivasta Breezystä päivittää ennen kuin on jonkin sortin tietoa Dapperin suhtautumisesta HomePNA-systeemeihin(on muuten mainettaan parempi peruskäyttäjien kannalta)!
Otsikko: Re: Dapper ja homePNA
Kirjoitti: lompolo - 28.05.06 - klo:22.08
Jouduin luomaan /etc/modprobe.d/pcnet32 tiedoston sisällöllä:
options pcnet32 homepna=1

Muistaakseni tätä ei tarvinnut vielä breezyssä.
Otsikko: Re: Dapper ja homePNA
Kirjoitti: tohtoriS - 29.05.06 - klo:08.59
Itse kun aikoinaan dapperia kokeilin niin sain soneran homepna:n toimimaan samoin kuin breezyssä eli tuota /etc/init.d/networking tiedostoa muokkaamalla