Ubuntu Suomen keskustelualueet
Ubuntun käyttö => Ubuntu tietokoneissa => Aiheen aloitti: Artsi_L - 05.04.10 - klo:20.06
-
Moi
Asensin pakettienhallinnalla ohjelman yagiuda.
Ohjelmaa ei löydy SOVELLUS -valikosta. Liekö ohjelma jäänyt jotenkin asentautumatta, koska oheisessa kuvassa näkyy RIIPPUVUUDET -välilehdellä maininta että ohjelma lienee jonkinlaisessa ristiriidassa "psi3" johdosta.
Olen puhdas aloittelija. En ymmärrä mitä tämä tarkoittaa.
Käyttääkö jokin muu asentamani ohjelma tuota "psi3" -juttua, joka lienee poistettava että yagiuda ohjelma suostuu toimimaan. Tietenkin tuo jokin toinen ohjelmani lakkaa toimimasta, mikä tällä hetkellä käyttää tuota "psi3" -juttua.
Saisiko vähän tönäisyapuja oikeaan suuntaan.
Tässä linkki kuvakaappaukseen: http://image80.webshots.com/80/0/74/96/2640074960085019242DZbpDF_fs.jpg
Samaan kuvaan toinen linkki jos sössin jommankumman linkittämisen: (http://thumb2.webshots.net/t/80/80/0/74/96/2640074960085019242DZbpDF_th.jpg) (http://home-and-garden.webshots.com/photo/2640074960085019242DZbpDF)
- tv. Arto
-
Tein mielenkiinnosta koeasennuksen paketinhallinnan kautta. Riippuvuusongelmia ei ollut. Ohjelma ei kuitenkaan käynnistynyt edes Päätteen kautta. (Ubuntu 10.04 Beta). Jos haluat suunnitella ja testailla Yagi-antenneja linuxin avulla, on olemassa kiertotie: http://please.name.my/70/yagimax-great-yagi-uda-antenna-modelling-software.html
En ole itse testannut, mutta Yagimax on tunnustettu erittäin hyväksi ohjelmaksi.
Itse olen käyttänyt Wine emulaattoria ja MMANA-GAL ohjelmaa. Ainoa ongelma on ollut 3D kuvan ikkunoinnissa mutta homma onnistuu pienellä kikkailulla. terveisin Timo
-
Tuo on kokoelma komentoriviohjelmia. Täällä asennuksen jälkeen tietoa:
cat /usr/share/doc/yagiuda/README
Nuo ohjelmat näkee siitä paketista kun menee katsomaan paketin tietoja: input, output, optimise, dipole, yagi, selftest, mutual, randtest
Tässä linkki missä kerrotaan oikeastaan samat asiat:
http://www.g8wrb.org/yagi/ (http://www.g8wrb.org/yagi/)
[ylläpito on poistanut liitteen]