Ubuntu Suomen keskustelualueet
		Ubuntun käyttö => Asentaminen ja käyttöönotto => Aiheen aloitti: jormas8 - 05.02.10 - klo:16.12
		
			
			- 
				Olen aika noviisi Ubuntussa ja olen käyttänyt Ubuntu 9.10 pari kuukautta XP:n rinnalla läppärissä hyvällä menestyksellä. Asensin toiseenkin vanhaan läppäriin eli Fujitsu Siemens Lifebook E2010:iin 9.10:n ja muuten toimii hyvin, paitsi Firefoxilla nettiin yritettäessä kone jumittuu täysin, aivan sama millä verkkoyhteydellä yrittää. Koneessa on myös XP, jossa ei mitään vaikeuksia. Olen osioinut kovalevyn ja asentanut 9.10:n sekä DVD- että CD-asennuksena varmaankin kymmenen kertaa ja aina  formatoinnut Ubuntulle tulevan osion ennen uutta asennusta. Ubuntu asentuu muuten täydellisesti eikä herjaa mitenkään ja asetukset ovat aivan samat kuin tässä toimivassa koneessa.
			
- 
				Oletko asentanut päivityksiä Ubuntuun?
 
 Kysyn sikäli, että jumittuuko aina kun yleensäkään yrität käyttää verkkoa? Yhdellä vanhemmalla läppärillä kävi näin juuri 9.10:n kanssa. Siinä 9.04 toimii ilman ongelmia.
 
 Verkkokortin toimivuuden voi varmistaa Live-CD bootilla ennen varsinaista asennusta - eli nyt voisit kokeilla 9.04:ääkin näin.
- 
				Jumiutuu aina kun yrittää päästä verkkoon, esimerkiksi Ubuntun sovellusvalikoiman kautta. 
			
- 
				Niinpä.
 
 Itse ratkaisin asian siirtymällä käyttämään versiota 9.04, jossa verkkokortti toimi. Siinä oli vain langallinen verkkokortti.
 
 Muita vaihtoehtoja varmaan joku muu osaa paremmin neuvoa.
- 
				Kiitos vastauksesta, täytyy kokeilla 9.04 versiota ja kohtahan ilmestyy 10.04. ;D
			
- 
				Kiitos vastauksesta, täytyy kokeilla 9.04 versiota ja kohtahan ilmestyy 10.04. ;D
 
 
 Totta, sehän on LTS-versio - toivottavasti "much better"  ;D