Ubuntu Suomen keskustelualueet
Muut alueet => Muut käyttöjärjestelmät ja Linux-jakelut => Aiheen aloitti: Tonto- - 31.01.10 - klo:15.06
-
Morjens.
Eli olisi ihan käyttökelpoinen Compaq Intel Pentium 4 2.00GHz prossulla, 1Gt DDR-muistia, GeForce4 MX 420, 40Gt kovalevytilaa. (X)Ubuntua (9.10) olen tällä tovin nyt ajellut, mutta on aina tuntunut vähän hitaahkolta ja uutta ja kevyempää, mutta ominaisuuksiltaan helppoa distroa haeskelisin. Kokemusta on vain Ubuntusta.
Ehdotuksia otetaan vastaan.
Kiitoksia vastauksista jo etukäteen.
-
Morjens.
Eli olisi ihan käyttökelpoinen Compaq Intel Pentium 4 2.00GHz prossulla, 1Gt DDR-muistia, GeForce4 MX 420, 40Gt kovalevytilaa. (X)Ubuntua (9.10) olen tällä tovin nyt ajellut, mutta on aina tuntunut vähän hitaahkolta ja uutta ja kevyempää, mutta ominaisuuksiltaan helppoa distroa haeskelisin. Kokemusta on vain Ubuntusta.
Ehdotuksia otetaan vastaan.
Kiitoksia vastauksista jo etukäteen.
Periatteessa noilla specseillä pitäisi potku riittää jopa Ubuntulle, Xubuntusta puhumattakaan.
Jos sinulla on Ubuntu ollut asennuspohjana, niin se varmaan vähän raskauttaa Xubuntu-desktopinkin käyttöä taikka sitten tahmauksen alkusyynä on Nvidian ajuri. Mitähän ajuria käytät, avointa oletuksena asentuvaa vai jotain suljettua ?
Puhdas Xubuntuasennus kukkuu iloisesti jopa poikani 500MHz myllyssä(ATI:n näytönohjain).
Odottele kevääseen ja koetapa 10.04 Lubuntua jahka se on julkaistu. Voithan nytkin kokeilla asentamalla metapaketin lubuntu-desktop. Tiedä sitten paljon nuo X/Ubuntun paketit haittaavat kokemusta vaikka valitsisikin sisäänkirjautuessa lxde-istunnon. Aidomman tuntuman saat asentamalla komentorivi-ubuntun ja siihen tuon samaisen lubuntu-desktop paketin.
Lxde (lubuntun työpöytä) toimii iloisesti jopa vanhassa läppärissäni 450MHz/192MB.
Jos tahmailu esiintyy flash-sisällön käytön aikana tai sen jälkeen, Adobe on oikea paikkaa osoittaa motkotusta.
T:Jallu59
-
(X)Ubuntua (9.10) olen tällä tovin nyt ajellut, mutta on aina tuntunut vähän hitaahkolta ja uutta ja kevyempää, mutta ominaisuuksiltaan helppoa distroa haeskelisin. Kokemusta on vain Ubuntusta.
Mitä sillä teet silloin, kun tuntuu hitaalta? Vaikka työpöydän keventäisi, eivät ne varsinaiset työsovellukset muutu siitä miksikään.
Tuo konehan on raketti, minulle kelpaisi koska tahansa. Luulisi normi-Ubuntun Gnomellakin pyörivän.
Teepä vähän hakua foorumilta, näitä kevytdistrokeskusteluja (http://forum.ubuntu-fi.org/index.php?topic=31335) käydään täällä kerran kuussa. Jos Ubuntu-johdannaista haluat, vilkaise vaikka CrunchBang-ketjua (http://forum.ubuntu-fi.org/index.php?topic=19236.0).
-
Eli olisi ihan käyttökelpoinen Compaq Intel Pentium 4 2.00GHz prossulla, 1Gt DDR-muistia, GeForce4 MX 420, 40Gt kovalevytilaa.
Jallun kanssa olen samaamieltä, että Xubuntun pitäisi toimia tuossa laitteistossa ihan ok. Mutta erittäin kevyt ja toimiva jakelu olisi Zenwalk. Helppous riippuu aina siitä, miten jaksat tutustua jakeluiden manuaaleihin.
http://www.zenwalk.org
(kotimainen spämmääjien kiusaama zenwalk-foruumi: http://zenwalk.vaihtoehto.org/ )
Erityisesti vanhempaa kalustoon on rakenneltu VectorLinux, mutta koneesi ei tuota välttämättä tarvitse.
http://vectorlinux.com/
-
Tuohan on varsinainen raketti!
Crunch Bang Linux on Ubuntu-pohjainen ja eroaa Ubuntuista lähinnä vain työpöytäympäristöllään, tai tässä tapauksessa ikkunointimanagerillaan (openbox).
Arch on mukava hitaassa koneessa (itselläni 800Mhz, 256MB ja Arch + Openbox pyörii ihan mukavasti), mutta vaatii aiheeseen perehtymistä.
Kannattaa tosiaan myös kokeilla Ubuntua LXDE:llä.
-
DistroWatch.com tarjoaa seuraavat:
http://distrowatch.com/search.php?category=Old+computers&origin=All&basedon=All&desktop=All&architecture=All&status=Active
1. Absolute Linux
2. AUSTRUMI
3. DeLi Linux
4. LinuxConsole
5. MEPIS Linux
6. PapugLinux
7. Puppy Linux
8. SaxenOS
9. SliTaz GNU/Linux
10. Tiny Core Linux
11. TinyMe
12. Toutou Linux
13. U-lite
14. Unity Linux
15. VectorLinux
16. wattOS
-
Jees, kiitoksia neuvoista! :)
Taidanpa testailla tuota Crunch Bang Linuxia ensimmäisenä tai sitten asennan 8.04 LTS:n takaisin. Muistaakseni se vielä pelasi varsin mallikkaasti.
-
Crunchbangiä kannattaa ehdottomasti kokeilla jos haluaa kevyen käyttöjärjestelmän.
-
Vanhaan läppäriin (muistia vain 200 Mb) asensin Vector Linuxin. Muuten toimi hyvin mutta onnettomuudeksi näyttömuistia vain 8 Mb joten selaimella surffailu eteenkin videosivustoilla oli "sitä ihtiään".
-
Nyt lubuntustakin on tarjolla valmis lucid-koeversio
http://people.ubuntu.com/~gilir/lubuntu-lucid-alpha2.iso (http://people.ubuntu.com/~gilir/lubuntu-lucid-alpha2.iso)
Jos tuo on yhtä vakaa kuin lucidin gnome-versio alpha2, niin käyttöönotolle ei ole mitään estettä.
EDIT: ja varoitukset:
https://lists.launchpad.net/lubuntu-desktop/msg00450.html (https://lists.launchpad.net/lubuntu-desktop/msg00450.html)
T:jallu59
-
Mitä sillä teet silloin, kun tuntuu hitaalta? Vaikka työpöydän keventäisi, eivät ne varsinaiset työsovellukset muutu siitä miksikään.
Kyllä käytettävä työpöytä syö oman osansa koneen muistista tai prosessoritehoista - joistakin tehosteista puhumattakaan.
Selkeimmin tuon näet käyttäessäsi Linuxia vain tekstipohjaisena käynnistämättä X:ää - tai Ubuntussa gdm:ää.
Kevyt ikkunamanageri jättää enemmän muistia ja prosessoritehoa itse sovellutusohjelmille.
PS. yhä on jakeluja, joiden oletus ajotaso on vaikkapa init 3 (tai init 2). Eli tekstipohjainen. Kirjautuminen sisään tunnuksilla ja
X:n käynnistys startx on usein paljon kevyempi vaihtoehto kuin vaikkapa Ubuntun pakollinen aloitus gdm/kdm/xdm -avulla
suoraa graafiseen istuntoon.
-
PS. yhä on jakeluja, joiden oletus ajotaso on vaikkapa init 3 (tai init 2). Eli tekstipohjainen. Kirjautuminen sisään tunnuksilla ja
X:n käynnistys startx on usein paljon kevyempi vaihtoehto kuin vaikkapa Ubuntun pakollinen aloitus gdm/kdm/xdm -avulla
suoraa graafiseen istuntoon.
Esim. Archissa käynnistän init 3 -tasolle ja sieltä openboxiin. Muistin käyttö ~60MB, kun täysverisessä Gnomessa ja KDE:ssä menee varmaan 300MB (läppärissä Gnome työpöydällä 270MB) paikkeille.
-
Iltaa.
Päädyin nyt loppujen lopuksi asentamaan Mint 8:n koneeseeni ja kyllä ihmetyttää kuinka tämä näin hyvin toimii verrattuna Ubuntuun. Eikö näiden pitäisi olla aika lailla samoja laitoksia?
Joka tapauksessa, prosessorin käyttö ei ole enää läheskään niin paljoa, muisti on samoilla tienoilla. Nyt voi jo hieman työpöytäherkkuja pitää päällä ilman takkuamista ja Youtube-videot saa katsoa fullscreeninä.
Crunch Bang Linux ei iskenyt itseeni Openboxin takia, mutta muuten toimi kyllä asiallisesti sekin.
Kiitoksia kaikista ketjun neuvoista!
-
(http://www.salixos.org/wiki/Logo.png) (http://www.salixos.org/wiki/index.php?title=Home)
(http://www.salixos.org/wiki/images/d/d6/Media-optical.png)32-bit disc images
Salix 13.0.2a CD ISO (md5: 25ba340a86b4c9fa6e20b61adbc1f934):
download from Sourceforge (540 MB) (http://sourceforge.net/projects/salix/files/13.0/salix-13.0.2a.iso/download)
torrent download (540 MB) (http://salix.enialis.net/i486/13.0/iso/salix-13.0.2a.iso.torrent) mirror (http://download.salixos.org/i486/13.0/iso/salix-13.0.2a.iso.torrent)
(http://www.salixos.org/wiki/images/thumb/0/09/Salix-screenshot-02.png/150px-Salix-screenshot-02.png) (http://picasaweb.google.com/salix.artwork)