Ubuntu Suomen keskustelualueet
Ubuntun käyttö => Ubuntu tietokoneissa => Aiheen aloitti: pyykkhe - 22.01.10 - klo:12.27
-
9.10 ja jonkin päivityksen jälkeen tuli hakemistojen selaamiseen ongelmia. Sijainnit-valikko näyttää kotikansio, työpöytä, ym. ylätason hakemistot. Mutta kun niitä valitsee, ei avaa niitä ollenkaan. Sama otti tiedostoselaimen mitä kautta tahansa auki, ei avaa muita kuin ns. ylätason kansiot auki. Ts. hakemistopuuhun ei pääse liikkumaan, vaan pitää ylimmällä tasolla.
Missäkähän vika? Mikä paketti on tiedostoselaimelle jos koettaisin päivittää sen?
-
Nautilus tuo on nimeltään.
-
voit kokeilla myös thunar tiedostoselainta, xubuntussa käytössä mutta toimii ubuntussakin. jos se sitten toimis.
-
Onko hakemistojen oikeudet menneet sekaisin? Tarkista se ekana.
-
Oikeudet näyttäisi olevan kunnossa. Mutta kun komentoriviltä sudona käynnistin Nautilusta niin sain ao. herjat:
********************
jee@jee:~$ sudo nautilus
[sudo] password for jee:
(nautilus:18632): Eel-CRITICAL **: eel_preferences_get_boolean: assertion `preferences_is_initialized ()' failed
** (nautilus:18632): WARNING **: No marshaller for signature of signal 'UploadFinished'
** (nautilus:18632): WARNING **: No marshaller for signature of signal 'DownloadFinished'
** (nautilus:18632): WARNING **: No marshaller for signature of signal 'ShareCreateError'
Initializing nautilus-gdu extension
Nautilus-Share-Message: Called "net usershare info" but it failed: komento 'net usershare' palautti virheen 255: net usershare: cannot open usershare directory /var/lib/samba/usershares. Error Tiedostoa tai hakemistoa ei ole
Please ask your system administrator to enable user sharing.
--- Hash table keys for warning below:
--> root
--> inode/directory
--> perhe
--> l2049
(nautilus:18632): Eel-WARNING **: "unique eel_ref_str" hash table still has 4 elements at quit time (keys above)
(nautilus:18632): Eel-WARNING **: "nautilus-directory.c: directories" hash table still has 10 elements at quit time
Shutting down nautilus-gdu extension
********************
Mitähän voisi koettaa?
-
Kokeile, toimiiko Konqueror paremmin.
-
Dolphin on myös käypä vaihtoehto. Itse ongelma kyllä viittaa oikeuksien puolelle. Mitä näet Firefox: ssa jos annat sille linkiksi pelkän kauttaviivan ( / ) ?