Ubuntu Suomen keskustelualueet
Ubuntun käyttö => Laitealue => Aiheen aloitti: igor_2 - 17.01.10 - klo:19.31
-
Asensin taannoin A-Linkin USB WLan sovittimen Ubuntu 8.04:ään heittämällä. Nyt tarvitsin toisen tikun, mutta niitäpä ei enää ollutkaan hyllyssä. Taannoisista kokemuksista rohkaistuneena ostin kuitenkin, niin ikään Linux-tuetun, Asuksen USB-N11 tikun ja kuvittelin homman olevan yhtä helppoa. Katin kontit. Itku meinasi tulla, kun ymmärsin, että luvattu Linux-tuki tässä 8.04 tapauksessa tarkoitti ajurien itse kääntämistä...
Aikani guuglailtuani siellä ja täällä törmäsin kuitenkin tähän (-kin) ohjeeseen http://forum.ubuntu-fi.org/index.php?topic=29118.msg223708#msg223708 joka toimikin sellaisenaan myös 8.04:ssä. Kiitoksia Jyppen!
Homma näyttää vaikeammalta kuin sitten lopun kaiken onkaan. Jos taistelet saman tikun kanssa, niin hae ajurit täätä http://www.wireless-driver.com/download/asus/asus-usb-n11-wireless-usb-driver-utility.htm ja toimi rohkeasti Jyppen ohjeiden mukaan, niin eiköhän ala pelata.
Itse teen aina kaiken vaikeamman kautta. Otti esimerkiksi aikansa ymmärtää, että kun testaa wlan-tikkua, niin on hyvä disabloida emolevyn verkkokortti, koska muuten ne saattavat häiritä toisiaan. Käyttökelpoisia komentoja on esimerkiksi
ifconfig
iwconfig
sudo /etc/init.d/networking restart
sudo ifconfig eth0 down
sudo ifconfig ra0 up
sudo ifconfig ra0 down
sudo ifconfig eth0 up
Joskus, tällaisina hetkinä, tuntuu, että tämä Ubuntun päivityspolitiikka ei ole ihan tältä planeeltalta. Minä, Jyppen ja moni muu tämän saitin lukija selviää näistä ongelmista, mutta suuren massan tällainen kyllä pitää loitolla. Onko se sitten hyvä vaiko huono - se on toisen pohdinnan paikka.
No, loppu hyvin, kaikki hyvin ja taas rallatellaan tyytyväisenä Ubuntulla eteenpäin.
-
Lisätäänpä vielä tähän automaattiskripti, jonka tein helpottamaan kernel-päivityksen jälkeistä uudelleenasennusta. Tee tästä ajettava skritpi ja sijoita se hakemistoon 2008_0925_RT2870_Linux_STA_v1.4.0.0 (jonka alla on siis varsinaiset tikun ajurin lähdekoodit).
Käyttö: avaa pääte, siirry em. hakemistoon ja aja skritpi, jonka jälkeen tikun ajurit on asennettu ja valmiit otettavaksi käyttöön.
Tässä käännöksen ja asennuksen tekevä skripti:
sudo ./make
sudo make install
cd ./os/linux
sudo /sbin/insmod rt2870sta.ko
/sbin/ifconfig ra0 inet up
cd ../../
Ps. Ennen tämän skriptin ajoa, on tietysti tehtävä Jyppen ohjeessa olleet määrittelyt - muuten ei taida onnistua...