Ubuntu Suomen keskustelualueet

Ubuntun käyttö => Pelit => Aiheen aloitti: Chakra - 15.12.09 - klo:23.24

Otsikko: Supertux - muistialue ylittyy.
Kirjoitti: Chakra - 15.12.09 - klo:23.24
Elikkä kun yritän avata supertuxia niin se lähtee avautumaan ja kuuluu lyhyt ääni sitten kaatuu ja kuvake jää alapalkkiin kummittelemaan. Hedgewars toimii paremmin , mutta 2 kertaa on sekin jumittunut täysin ettei ole voinut tehdä muuta kuin sammuttaa kone virtanappulasta.  :-[ Kyseessä siis ihan uus kone 6 GB RAMia , AMD Athlon(tm) II X2 250 Processor 800.000 MHz, ATI Radeon HD 4350. Kumma ettei tällä kokoonpanolla tommoset nippelipelit toimi. Tuntuu vielä ettei tää muista asetuksia , oon esim Compizista laittanu "huojuvat ikkunat" ominaisuuden pois mut sitku käynnistän taas koneen niin taas nää ikkunat huojuu..
Otsikko: Vs: Supertux - muistialue ylittyy.
Kirjoitti: Tha-Fox - 15.12.09 - klo:23.28
Oletko kokeillut ottaa compizin kokonaan pois päältä pelaamisen ajaksi?
Otsikko: Vs: Supertux - muistialue ylittyy.
Kirjoitti: Chakra - 15.12.09 - klo:23.56
Oletko kokeillut ottaa compizin kokonaan pois päältä pelaamisen ajaksi?

No joku Compizreal tuolla taustalla näköjään jyllää ja otin sen äsken pois kokeillakseni toimisko Supertux, mut täähän meni ihan sekasin esim firefoxist hävis kaikki noi pienennä,suurenna ja sulje nappulat oikeesta yläkulmasta. Piti kirjautua ulos et sai tän kontrolliin.
Muuten kun teen glxgears komennon päätteessä , niin tulee tällästä tekstiä:
16795 frames in 5.0 seconds
18602 frames in 5.0 seconds
17400 frames in 5.0 seconds
20396 frames in 5.0 seconds
19572 frames in 5.0 seconds
19236 frames in 5.0 seconds
20010 frames in 5.0 seconds
17943 frames in 5.0 seconds
XIO:  fatal IO error 11 (Resource temporarily unavailable) on X server ":0.0"
      after 38 requests (38 known processed) with 0 events remaining.

Näytönohjaimessa on kuiteski jotku ajurit asennettu...
Otsikko: Vs: Supertux - muistialue ylittyy.
Kirjoitti: mrl586 - 16.12.09 - klo:00.08
Mitkä ajurit käytössä? Avoimet vai Catalystit?
Otsikko: Vs: Supertux - muistialue ylittyy.
Kirjoitti: Chakra - 16.12.09 - klo:01.15
Mitkä ajurit käytössä? Avoimet vai Catalystit?

suljettu FGLRX-grafiikka-ajuri...
Otsikko: Vs: Supertux - muistialue ylittyy.
Kirjoitti: Tomin - 16.12.09 - klo:15.51
Poistappas ne tehosteet käytöstä ja paina Alt+F2 ja kirjoita/kopioi siihen seuraavasti (ja klikkaa suorita):
Koodia: [Valitse]
metacity --replace
Otsikko: Vs: Supertux - muistialue ylittyy.
Kirjoitti: Chakra - 16.12.09 - klo:17.29
Poistappas ne tehosteet käytöstä ja paina Alt+F2 ja kirjoita/kopioi siihen seuraavasti (ja klikkaa suorita):
Koodia: [Valitse]
metacity --replace

supertux 2 lähtee tän jälkeen kyllä käyntiin mutta jotain varoituksia/erroreita näkyy yläkulmassa. Ykkönen yhtä huonosti kuin tehosteiden kanssa.
Otsikko: Vs: Supertux - muistialue ylittyy.
Kirjoitti: Chakra - 16.12.09 - klo:21.30
Ja poistuessa peleistä usein kone jumittuu täysin , ei edes hiiri liiku ja ainoa nappula joka toimii on virtanappula.
Otsikko: Vs: Supertux - muistialue ylittyy.
Kirjoitti: Chakra - 17.12.09 - klo:22.28
Nyt näyttäs ykkönen toimivan ihan hyvin. Kummallista..yleensä ei edes lähde käyntiin , enkä ole mitään muutoksia tehnyt. Supertux kakkosessa taas tulee alussa jotain varoitustekstejä yläkulmaan mutta ne kuitenkin häviää hetken kuluttua. Tosin usein kun tulee game over niin yht äkkiä oon taas työpöydällä vaikka senhän pitäis vaan päävalikkoon heittää. Noh sentään ei ole jumiutunut kokonaan toistaiseksi.

edit: jahas eipä toimi enää kumipikaan. muistialue ylittyy tai no kakkonen toimii mutta äänet rätisee ainakin.
Otsikko: Vs: Supertux - muistialue ylittyy.
Kirjoitti: Immo - 17.12.09 - klo:23.07
Tuo johtuu kylläkin äänistä.
Playstationin emulaattoreissa on ollut samanlaisia ongelmia, jotka johtuvat äänistä.
En muista miten tuo ratkaistiin, mutta kokeile aluksi tappaa pulseaudiot jne.

Edit: Tuossa on ratkaisu Psx:n ongelmiin, jotka siis kuulostavat samanlaisilta kuin kuvailemasi:
http://ubuntuforums.org/showthread.php?p=7723360#post7723360 (http://ubuntuforums.org/showthread.php?p=7723360#post7723360)
Voin tietenkin olla täysin väärässä, mutten usko ongelmien johtuvan prosessori- taikka näytönohjaintehoista.
Otsikko: Vs: Supertux - muistialue ylittyy.
Kirjoitti: Chakra - 21.12.09 - klo:20.55
Kumma että tää kyllä toimii ihan normaalisti kun ekan kerran avaa , mut jos erehtyy sammuttaa ja uudelleen käynnistää niin ei lähde käyntiin millään. Siis peli.
Otsikko: Vs: Supertux - muistialue ylittyy.
Kirjoitti: Chakra - 27.12.09 - klo:22.39
Ainoa peli joka toimii moitteetta on Extreme Tux Racer. Kaikissa muissa jotain häikkää pientä tai suurta.

Supertux- ei edes lähde käyntiin muutaku joskus

Supertux2- äänet rätisee alussa alle sekunnin mutta se loppuu siihen ja yläkulmassa näkyy jotain varoituksia. Sit usein , kun kuolee niin yhtäkkii oonki taas desktopissa.

Assault Cube - äänet rätisee niin perkeleesti , mutta muuten toimii hyvin.

Ei kyl mitään hajua miten ton sais fixattua ja ohjeet mitä netis on samanlaisiin ongelmiin liittyen on mulle kyllä ihan hepreaa.
Otsikko: Vs: Supertux - muistialue ylittyy.
Kirjoitti: Lasse. - 27.12.09 - klo:23.16
Voisit liittää niitä ohjeita tähän niin voisimme yhdessä niitä helpommin selvittää.  :)