Ubuntu Suomen keskustelualueet

Ubuntun käyttö => Multimedia ja grafiikka => Aiheen aloitti: uhappo - 10.12.09 - klo:23.14

Otsikko: Vob -> Xvid Mencoderilla,miten?
Kirjoitti: uhappo - 10.12.09 - klo:23.14
Eli miten sen sais menemään silleen että ainakaan audio laatu ei paljoa kärsis?Kyseessä on about tunnin mittainen live-keikka joka on hieman kökkö kuvaltaan joten sinne ei niin paljoa tarviis kiinnittää huomiota.Varmaan menis hieman pienemmäks?
Otsikko: Vs: Vob -> Xvid Mencoderilla,miten?
Kirjoitti: Blackheart - 11.12.09 - klo:00.21
Eikö kannattais panostaa kuvaan ja ääneen?  Pukkaa kuva h.264 ja ääni ogg muotoon.

Ääntä saat "parannettua" Normalize-audio käskyllä. Asenna tarvittavat ohjelmat.

Miksi XVid? juu jotkut soittimet tukee sitä, mutta tekniikka on mennyt siitä reippaasti ohi.
Otsikko: Vs: Vob -> Xvid Mencoderilla,miten?
Kirjoitti: peran - 11.12.09 - klo:00.56
Komppaan Blackheart:ia. XVid ei ole tämän päivän koodekki, mutta h.264 on.

Video ja ääni matroskaan (mkv), niin sitä voi kuunnella esim. vlc:llä.

Äänen ja kuvan saa eroteltua mplayerillä. mencoderilla siis kannattaa pakata ainoastaan video.

Tässä apua virittelyyn...
http://forum.ubuntu-fi.org/index.php?topic=27740.0

Ja tästä...
http://forum.ubuntu-fi.org/index.php?topic=28957.0
Vaikka otsikossa mainitaan vain tekstityksestä on siellä myös esimerkki ogg-äänien liittämisestä matroskaan.

Edit - kun kyseessä on DVD, niin äänet on jo jotenkin pakattu, joten saattaa kannattaa jättää sellaisekseen, sillä onhan kyseessä musiikki.

Edit - Lisäksi, vaikka kyseessä onkin dvb-video, niin nuo toiminevat suurinpiirtein suoraan myös vob-videoon.
Otsikko: Vs: Vob -> Xvid Mencoderilla,miten?
Kirjoitti: nm - 11.12.09 - klo:14.40
HandBrakea (http://handbrake.fr/) kannattaa kokeilla myös. Graafisen käyttöliittymän avulla on helpompi lähteä liikkeelle kuin MEncoderilla, mutta myös HandBraken komentorivikäyttöliittymä on erittäin miellyttävä ja toimiva.

Jos haluaa välttämättä pakata ääniraitaa, ehdottaisin MP3-formaattia LAME:lla pakattuna. LAME on nykyisin laadultaan vähintään yhtä hyvä kuin Vorbis 128 kbps bitratella, ja yhteensopivampi eri laitteiden kanssa. Toinen laajasti tuettu vaihtoehto on AAC, mutta FAAC:tä pitää välttää, eli ääni on pakattava erikseen NeroAACEncillä (http://www.nero.com/eng/downloads-nerodigital-nero-aac-codec.php) (toimii sekä natiivisti että Winen kautta) tai Applen iTunes AAC-enkooderilla (en tiedä, toimiiko Linuxissa -- ehkä Winellä).
Otsikko: Vs: Vob -> Xvid Mencoderilla,miten?
Kirjoitti: uhappo - 12.12.09 - klo:10.23
HandBrake rules. Tosi kätevä!