Ubuntu Suomen keskustelualueet
Ubuntun käyttö => Ubuntu tietokoneissa => Aiheen aloitti: myllyjo - 07.12.09 - klo:06.14
-
Olisi hienoa, jos joku laittaisi "parhaiksi" havaittuja ohjelmia tänne malliksi.
Tämä siksi ettei tarvitsisi tällaisen aloittelijan käydä läpi kaikkia virheitä jotka joku on jo havainnut hyviksi.
Näillä foorumeilla näkee mainittavan kaikenlaisia ohjelmien nimiä josta ei tiedä kannattaako lähtä testailemaan. Monesti kun koko systeemi on sekaisin meikäkäisellä ja ei tiedä miten nää peruutetaan ja ne jää sitten varaamaan tilaa ja aiheutta murheita myöhemmin.
myllyjo
-
Millaisia ohjelmia tarvitset? Pelejä? Hyötyohjelmia?
-
Millaisia ohjelmia tarvitset? Pelejä? Hyötyohjelmia?
Ei sillä niin väliä koska saattaa tulla AHAA-ilmiö kun huomaa, että on olemassa jotain, jota ei uskonut linuxilla pystyvän tekemää(ei aliarvioiden)
myllyjo
PS Win-taustainen
-
Itse seurailen säännöllisesti freshmeat.net (http://freshmeat.net) jasourceforge.net (http://sourceforge.net) sivustoja feedien avulla. Feedit selaimessa kuntoon niin ei tarvitse välttämättä sivustoilla käydä kyttäämässä. Helpompi tapa pysyä kärryillä mitä ohjelmia kehitetään tai on julkaistu. :)
Varsinkin sourceforgen Project of the Month artikkelit ovat mielenkiintoisia. Esimerkiksi 2009 joulukuun projekti on OpenGTS (http://sourceforge.net/community/potm-200912/)
-Marko
-
Monesti kun koko systeemi on sekaisin meikäkäisellä ja ei tiedä miten nää peruutetaan ja ne jää sitten varaamaan tilaa ja aiheutta murheita myöhemmin.
Tuota ei tarvitse pelätä. Jos laitat koneeseesi ohjelman Synaptic: in (Järjestelmä / Ylläpito / Synaptic-pakettienhallinta) avulla niin kyllä se lähtee sillä poiskin. Pelotta kokeilemaan ja tutkimaan niitä kun itse tiedät minkä tyyppiset ohjelmat kiinnostavat.
-
Swiftweasel (http://swiftweasel.tuxfamily.org/), Iceweasel-selaimen (Firefox) prosessorioptimoitu versio.
-
Swiftweasel (http://swiftweasel.tuxfamily.org/), Iceweasel-selaimen (Firefox) prosessorioptimoitu versio.
Mahtaako toimia 8.04:ssä?
-
Ihan hyvä idea.
Esim. joku voisi kertoa parhaan ohjelman, jolla saa ripattua DVD-elokuvia kompakteiksi ~700MB:n tiedostoiksi ::)
-
Ihan hyvä idea.
Esim. joku voisi kertoa parhaan ohjelman, jolla saa ripattua DVD-elokuvia kompakteiksi ~700MB:n tiedostoiksi ::)
K9 copy assistant on ainakin itselleni laiskuuden vuoksi paras valinta. siinähän homma menee parilla klikkauksella.
-
Kiitos.
Itsekään en laiskana jaksa kaikkea conffailla, ellei innostusta erikseen löydy.
Etsinkin juuri DVD Shrinkin korvaajaa Linuxille ja K9 Copy:n kotisivuilla oikein mainostetaan ohjelman olevan Linuxin DVD Shrink.
-
Käsijarrua kannattanee myös kokeilla videonpakkaukseen.
http://handbrake.fr/