Ubuntu Suomen keskustelualueet
Ubuntun käyttö => Asentaminen ja käyttöönotto => Aiheen aloitti: heivir - 28.11.09 - klo:12.33
-
asus eee toimi normaalisti kahdella käyttiksellä kunnes ubuntun tuli päivityksiä asensin ne ja nyt aloitusvalikosta voi valita ubuntun mutta sen jälkeen lukee sh:grup> komennon yläpuolella gnu grub version 1.97beta enkä pääse tästä eteenpäin
-
Sama Vika!
Acer One. Ubuntu asennettu xp:n 'sisään' , jos näin saan asian sanoa. Verkosta, koska siinä masiinassa oli ostettaessa se xp, eikä esim. cd-asemaa ole. Nyt upgrade-komennon jälkeen pääsen vain minulle uuteen promptiin
sh:grub>
Siinä näyttää olevan joitakin vaihtoehtoja komennella, mutta en löydä sellaista, jolla pääsisin eteenpäin.
Tietäiskö joku jotakin? Äärimmäinen vaihtoehto on mennä ja ostaa ulkoinen CD-asema, ja ajaa sen kautta yli koko asetelma? Sillä xp-llä nyt ei ole niin väliä, mutta koneessa on jo jotakin dataakin.
Lisäys:
muutama harva tuttukin komento toimii. ls antaa tällaisen: (loop0) (hd0) (hd0.1)
Toinen lisäys:
Akkuna näyttä tältä:
GNU GRUB version 1.97~beta4
[ Minimal BASH-like line editing is supported. For the first word, TAB lists possible command completions. Anywhere else TAB lists possible device/file completions. ]
sh:grub>
-
Ongelma johtuu siitä, että GRUB on asentunut MBR:ään Ubuntun päivityksessä. Ilmeisesti Wubi-asennuksia ei ole huomioitu oikein. Yksi vaihtoehto on palauttaa Windowsin alkulataaja Windowsin työkaluilla, mutta tämä ei ole erityisen helppoa, kun koneessa ei ole CD-asemaa.
Suosittelisin asentamaan Ubuntu USB-tikun avulla. Asennustikun luominen onnistuu käynnistämällä jokin toinen kone Ubuntun asennuslevyn kokeilutilaan ja käyttämällä siellä usb-creator-työkalua: https://help.ubuntu.com/community/Installation/FromUSBStick#Prepare%20the%20USB%20Drive
Toinen vaihtoehto on tehdä tikku suoraan ISO-levykuvasta esimerkiksi UNetbootin (http://unetbootin.sourceforge.net/)-ohjelmalla.
Koneella olevat tiedot voi kopioida talteen sitten kun saat Ubuntun käyntiin tikulta.
Koskeeko myös heivirin ongelma Wubi-asennusta?
-
Kiitos, nm
Jotenkin vain tuntuu siltä, että tuon tarjolla olevan mini-sh:grubin kauttakin olisi ollut mahdollisuus tehdä jotakin. Jos. Noh, jos ei vihjettä tule eikä ole, sileäksikin voin panna. Ja jos niin, niin sitten on jatkossa pelkkä Ubuntu tietysti.
Saan käsityksen, että yhteiselo kaikilla tarjotuilla tavoilla M$:n ja Ubuntunkin kesken ei käytännössä toimi ninku 'junan vessa'. Vai olsiko lilo kuitenkin ollut grubia osaavampi tässä tilanteessa. Eka oppi tästäkin on, että koneita pitää olla useampi kuin yksi. Jos toinen tilttaa, toisella sitten touhutaan.
Huomenna, tiistaina iltapäivällä pitää ratkaisu tehdä.
-
Jotenkin vain tuntuu siltä, että tuon tarjolla olevan mini-sh:grubin kauttakin olisi ollut mahdollisuus tehdä jotakin.
On mahdollisuus käynnistää ainakin Windows, jonka käynnistysvalikosta voi sitten saada myös Ubuntun käyntiin. En valitettavasti osaa antaa suoraan oikeita komentoja, mutta kokeile tällaista:
set root=(hd0,1)
chainloader +1
Tai tätä:
set root=(hd0,2)
chainloader +1
Saan käsityksen, että yhteiselo kaikilla tarjotuilla tavoilla M$:n ja Ubuntunkin kesken ei käytännössä toimi ninku 'junan vessa'.
Wubi ei ole erityisen luotettava, koska se asentaa Ubuntun levykuvaan NTFS:n sisälle ja tätä ei aina huomioida Ubuntun puolella.
-
Viimeksi luin tuollaisen:
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1314064&page=1
Nyt on käsitykseni se, että Wubi ja 9.10 eivät näytä käyttökelpoiselta yhdessä. Seuraavaksi yritän saada koneen tyhjäksi ja uusi asennus pelkästä Ubuntusta.
-