Ubuntu Suomen keskustelualueet

Ubuntun käyttö => Ubuntu tietokoneissa => Aiheen aloitti: Timo Virtanen - 22.11.09 - klo:23.56

Otsikko: Mikä loki paljastaa CPU:n käytön?
Kirjoitti: Timo Virtanen - 22.11.09 - klo:23.56
Läppäri poloinen "vetää ajoittain henkeä": CPU:n käyttöaste 100%. Mikään ei tunnu toimivan ja kohta taas työteko maistuu kuten ennenkin. Asia paljastui kun lisäsin paneeliin "Järjestelmän tila" appletin. Mistä lokista voi lukea jälkikäteen mikä prosessi tai vastaava juttu syö 100% prosessorin tehoa ja halvaannuttaa koneen? terveisin Timo
Otsikko: Vs: Mikä loki paljastaa CPU:n käytön?
Kirjoitti: heikkila - 23.11.09 - klo:00.15
logeista en tiiä, mutta ainakin 'top' komennolla näkee lähes realiajassa eniten cpu:ta käyttävät ohjelmat. toinen komento on 'ps aux', joka listaa kaikki käynnissä olevat ohjelmat tarkemmilla tiedoilla kuin 'top'. jotta 'ps aux':sta sais täyden hyödyn irti, kannattaa tuloste ohjata johonkin tiedostoon (tyyliin 'ps aux > tiedosto').
Otsikko: Vs: Mikä loki paljastaa CPU:n käytön?
Kirjoitti: Timo Virtanen - 23.11.09 - klo:07.27
Kiitoksia vastauksesta. Ongelma on, että pitäisi jälkikäteen nähdä mikä aiheuttaa/aiheutti moisen ilmiön. Jumin aikana ei pääte aukea ja avoimeen päätteeseen on mahdotonta kirjoittaa. Ongelma lienee raudassa, koska aikanaan XP:lläkin teki samaa ja useammin. terveisin Timo
Otsikko: Vs: Mikä loki paljastaa CPU:n käytön?
Kirjoitti: ilkant - 25.11.09 - klo:18.24
Mieleen tuli sellainen juttu, että aina sovellukset/käyttis ei varaa cpu:ta kokonaan vaan odottavat jostain tapahtumaa, jotta voisivat jatkaa toimintaa. Yksi tällainen on ollut joskus jollain linux-distrolla tietyn valmistajan verkkokortin kanssa: verkkokortilta tulevan kuittauksen viivästyminen ja kone jumii kun odottaa sitä. Softastahan sekin on kiinni, mutta softa varaa resurssit ja odottelee.

Toinen esimerkki: Tällä hetkellä käytössä on Kubuntu Karmic, josta poistin pulseaudion kun se ei toiminut Firefoxin + Konquerorin videoiden kanssa. Kun käynnistän koneen, tulee kysely haluanko poistaa kokonaan äänilaitteen. Ja sen kyselyn aikana K-valikko jumittaa ja katoaa kokonaan. Että tämmöstä.
Otsikko: Vs: Mikä loki paljastaa CPU:n käytön?
Kirjoitti: majatalo - 30.11.09 - klo:23.34
sar on työkalu joka näyttää taaksepäinkin prosessori kuormaa.
tai sen voi laittaa kirjoittamaan esim 5 sekunnin välein tiedostoon cpu käytön ynm. vaikka 120 kertaa joka olisi 10 minuuttia.
tai pidemmänkin.