Ubuntu Suomen keskustelualueet
Ubuntun käyttö => Ubuntu tietokoneissa => Aiheen aloitti: bool - 11.11.09 - klo:10.46
-
Ongelmana on (työ-)pöytäkoneen (ubuntu 8.04) täydellinen jumiutuminen, joka on tapahtunut muutaman kerran. Jumiutumisen aiheuttaa ne "miljoona" ikkunaa, jotka ovat avautuneet kun näppäimistöä on käytetty työtasona, jolle voi laskea vaikka mapin ;D Näppäimistössä on ylhäällä pikanäppäimet, joilla voi käynnistää vaikkapa sähköpostiohjelman, trackerin jne. Sellaisen näppäimen kun tuuppaa pohjaan niin johan on ohjelmia käynnissä. Voiko näppäinten käytöstä muuttaa vai pitääkö ne vain disabloida. Näppäilyjen toiston osaan ottaa pois päältä, mutta se muuttaa koneen käyttämisen hieman hankalaksi.
-
- - - näppäimistöä on käytetty työtasona, jolle voi laskea vaikka mapin. Voiko näppäinten käytöstä muuttaa vai pitääkö ne vain disabloida. Näppäilyjen toiston osaan ottaa pois päältä, mutta se muuttaa koneen käyttämisen hieman hankalaksi.
Ainakin näppäimistön käytttötottumuksia voi tarkistaa.
-
Ainakin näppäimistön käytttötottumuksia voi tarkistaa.
Kuvittelin että konetta voisi olla helpompi säätää kuin käyttäjää...
-
Jos on usb-näppis, niin nappaa johto irti aina pois lähtiessäsi.
-
Enpä tiedä miten pikanäppäinten käyttäytymisen muuttaminen auttaisi, mutta tiedän että ainakin joskus niitä on voinut säätää Järjestelmä → Asetukset → Pikanäppäimet