Ubuntu Suomen keskustelualueet
Ubuntun käyttö => Ubuntu tietokoneissa => Aiheen aloitti: marko10.04 - 05.11.09 - klo:21.43
-
Vanhalla koneella, amd 3000+ ja radeon 9600xt ja 1gb ram ubuntu 9.10 toimii sulavasti ja mukavasti. Kaikki 3 d jutut päällä ja nekin toimii sulavasti.
Asensin nyt myös meidän kannettavaan ubuntu 9.10. Wlan oli pientä säätöä, mut sekin toimii nyt. Mutta konee pätkii ihan mielettömästi.
Alunperin koneessa oli vista, joka toimi moitteettomasti-
Joku 2.0ghz prossu, intelin integroitu näyttis, 1gb muistia.
Eli jo nettiselailu on tuskaa, sivut vierivät alas hitaasti, hiiri tökkii. Ei oikein tunnu ottavan välillä edes kontaktia koko kone.
Miten tämmönen on mahdollista???
Ei ole edes mitään tehosteita päällä...
-
intelin integroitu näyttis
Syy on varmaankin Intelin ajurissa. Erityisesti 845G tuntuu olevan ongelmallinen tapaus:
http://kagashe.blogspot.com/2009/11/running-ubuntu-karmic-on-intel.html
http://forum.ubuntu-fi.org/index.php?topic=29827.msg229462#msg229462
http://forum.ubuntu-fi.org/index.php?topic=29824.msg229527#msg229527
HP G5000:ssa tosin taitaa olla GMA 950?
-
Käsittääkseni Intelin näytönohjainten tilanteen piti parantua Karmicin myötä. Näinköhän tässä tapauksessa on käynyt päin vastoin? Osaatko sanoa tarkempaa tietoa koneesta, vaikkapa mallia? Myös komennoilla
lspci
ja sudo lshw
saa tietoa laitteistosta.
-
Päivitysten jälkeen kone lähti pelittämään normaalisti. Kokeilin esim tuxracer peliä niin toimii sujuvasti.
Näköjään kaikki rupeaa loksahtelemaan kohdilleen :)