Ubuntu Suomen keskustelualueet

Ubuntun käyttö => Laitealue => Aiheen aloitti: tetrafuran - 30.10.09 - klo:18.25

Otsikko: Lisää tietoja prosessorista (mikä kanta).
Kirjoitti: tetrafuran - 30.10.09 - klo:18.25
Olen uutta prosessorituuletinta hankkimassa ja täytyisi siis selvittää mikä kanta prosessorissani on. /proc/cpuinfo kertoo prosessorin tyypiksi AMD Athlon(tm) 64 Processor 3800+. AMD:n sivu kuitenkin tietää montakin tuon nimistä prosessoria ja kaiken kukkuraksi niitäkin on kahdella eri kannalla; AM2 ja 939. Tämä vaikuttaa merkittävästi tuuletinvalintaan, sillä Noctuan NH-U12 sarjalaisissa ei tietojeni mukaan ole tukea 939 kannalle. Juuri tuollaisen tuulettimen mielelläni ostaisin, koska se on menestynyt oikein hyvin arvosteluissa ja semmoisen saisi huutonetistä melko edullisestikin vielä. Sysinfo kertoi samat asiat mitä /proc/cpuinfo. Edelleenkin jäi vähän mysteeriksi mitä "family(15) model(47) stepping(2)" tarkoittaa.

Jos jostain saisi vielä selville seuraavia asioita, voisi vaihtoehtojen luetteloa hieman kaventaa:
1) stepping (G1, F1, F3 jne)
2) valmistustekniikka (65 nm, 90 nm vai 130 nm)
3) teho watteina (45 W, 62 W vai 89 W)

http://products.amd.com/en-us/desktopcpuresult.aspx?f1=AMD+Athlon%E2%84%A2&f2=3800%2b&f3=2400&f4=512&f5=&f6=&f7=&f8=&f9=2000&f10=False&f11=False&f12= (http://products.amd.com/en-us/desktopcpuresult.aspx?f1=AMD+Athlon%E2%84%A2&f2=3800%2b&f3=2400&f4=512&f5=&f6=&f7=&f8=&f9=2000&f10=False&f11=False&f12=)
Otsikko: Vs: Lisää tietoja prosessorista (mikä kanta).
Kirjoitti: Tha-Fox - 30.10.09 - klo:18.27
Voi olla, etten ymmärrä kysymystä, mutta eikö tuon kannan saa selville myös emolevyn ohjekirjasta?
Otsikko: Vs: Lisää tietoja prosessorista (mikä kanta).
Kirjoitti: Thinkit - 30.10.09 - klo:22.36
Lainaus
Voi olla, etten ymmärrä kysymystä, mutta eikö tuon kannan saa selville myös emolevyn ohjekirjasta?

Lisäksi se voi olla ihan siinä emolevyssä mainittuna.

t: Antti  ;)
Otsikko: Vs: Lisää tietoja prosessorista (mikä kanta).
Kirjoitti: qwertyy - 30.10.09 - klo:23.20
En kyllä itsekään ymmärrä miksi ihmeessä tuota tietoa pitää yrittää selvittää prossusta, kun lankun mallin katsomalla tieto tulee käytännössä väkisin :)
Otsikko: Vs: Lisää tietoja prosessorista (mikä kanta).
Kirjoitti: tetrafuran - 30.10.09 - klo:23.54
No kun ei emon manuskaa valitettavasti näy missään. Tuleeko vaihtoehtoja mieleen? Päätin kurkata laatikon sisään ja hetken etsimisen jälkeen vihdoin löysin mallimerkinnän. Kuukkeli kertoi prossukannan sitä kautta. Ilmeisesti se on sitten oikea tieto.

Keksin vielä selvittää asiaa komennolla sudo lshw, jolloin sain niin vinon pinon tekstiä, ettei sitä kaikkea viitsi lukeakaan. Sain kuitenkin poimittua sieltä edellisen kanssa ristiriitaisen tiedon:
          version: AMD Athlon(tm) 64 Processor 3800+
          slot: Socket 754
Hä? Ei tämä osaa päättää mitä kantaa olisi. Kokeilin syöttää nämä tiedot AMD:n hakuun, niin osoittautui että tuolla kannalla ei ole mitään 3800+ prossua edes olemassa. L2 koon ja kellotaajuuden perusteella lähimpänä olisi 3400+

Ristiriidat sen kun jatkuvat sillä emoon on kirjoitettu GA-K8N ultra-sli, mutta lswh kertoo sen malliksi seuraavaa:
       description: Motherboard
       product: NF-CK804
       vendor: Gigabyte Technology Co., Ltd.

Miten tästä sitten pitäisi ottaa selvää? Varmin konsti on kai irrottaa prossu ja katsoa. Ihan heti en tosin ole valmis purkamaan konetta noin pitkälle, joten vaihtoehdot hyödynnetään.
Otsikko: Vs: Lisää tietoja prosessorista (mikä kanta).
Kirjoitti: qwertyy - 31.10.09 - klo:00.25
Niin meinaat, että se lankussa oleva painettu GA-K8N malliteksti ja valmistajan sivujen tieto ei ole oikein, vaan aiot luottaa rautatunnistukseen?

Jokainen taaplaa tyylillään, mutta jos itse olen ollut epätietoinen, niin olen kyllä tsekannut siitä lankun merkinnästä ja/tai biosista/bootsplashista ja aina on osunut oikein. Rohkea veto luottaa rautatunnistuksiin...
Otsikko: Vs: Lisää tietoja prosessorista (mikä kanta).
Kirjoitti: tetrafuran - 31.10.09 - klo:13.56
Joo minäkin olen huomannut noctuan yläkantiin väännetyt hinnat. Xigmatekin tuotteitakin on tullut vastaan ja viimeisin mielenkiintoinen kohtaaminen oli Silenx.
http://www.frostytech.com/articleview.cfm?articleID=2272
Sen saisi noin puoleen hintaan noctuaan verrattuna. Molemmissa laitteissa näyttää olevan pitkälti sama toimintaperiaate, joten taitaa noctua jäädä ostamatta.

Jäähyistä vielä sen verran, että olen huomannut että toiset jäähyt puhaltavat prossua kohti ja toiset sen ohi 90° kulmassa. Jälkimmäinen ratkaisu vaikuttaa järkevämmältä, koska silloin ilma olisi valmiiksi menossa oikeaan suuntaan, eli pois kotelosta.

Tosiaan rauta tunnistuu välillä vähän miten sattuu. Tarkoitus ei ollutkaan luottaa tähän viimeiseen saakka. Se vain sattuu olemaan kovin kätevä ja helppo tapa selvittää asioita. Ei tarvitse purkaa konetta atomeiksi taas.