Ubuntu Suomen keskustelualueet
Ubuntun käyttö => Ubuntu tietokoneissa => Aiheen aloitti: Senior - 29.10.09 - klo:09.19
-
Suoraan asiaan. Miten editoidaan BIOS:ia jotta boottaaminen onnistuu muistitikulle asennutulta distrolta. Itse en ole löytänyt toimenpidettä jotta boottaaminen tikulta onnistuisi automaattisesti vaan olen joutunut käynnistyksen yhteydessä aina valitsemaan MENU:n ja siitä valitsemaan "USB":n. BIOS:ia ole tutkinut mutten ole löytänyt sieltä toistaiseksi ratkaisua.
-
Jospa kerrot mikä emolevy koneessa on, biokset ja asetusten paikat vaihtelee niin paljon ettei voi olla yhtä oikeaa polkua mistä asetus löytyy.
-
Boardin kohdalla näyttäisi olevan merkintä:
Nimi: AMETHYST-M (SEAGATE)
BIOS:n kohdalla: toimittaja - Phoenix Technologies
-
Luulisi kaikissa BIOSseista löytyvän kohta jossa on :
First boot device :
Second boot device :
jne.
eli ensimmäiseksi USB, toiseksi vaikka CD ja kolmanneksi Harddrive.
Ja jossain miten tallennetaan BIOS, esim F10 :llä
-
Luulisi kaikissa BIOSseista löytyvän kohta jossa on :
First boot device :
Second boot device :
jne.
eli ensimmäiseksi USB, toiseksi vaikka CD ja kolmanneksi Harddrive.
Ja jossain miten tallennetaan BIOS, esim F10 :llä
Tuollaista itsekin kuvittelin koneeni BIOS:lta löytyvän, vaan ei löytynyt.
-
Onkos kone jokin HP/Compaq pakettikone?
Saattaa olla silloin jokin HP:n oma bios viritys josta USB buuttaus puuttuu
-
Onkos kone jokin HP/Compaq pakettikone?
Saattaa olla silloin jokin HP:n oma bios viritys josta USB buuttaus puuttuu
HP-Pavilion.
-
Onhan se USB tikku kiinni koneessa kun menet sinne biosiin säätämään?
Kuinka vanha tuo kone mahtaa olla?
-
En ole todellakaan kokenut BIOSin säätäjä joten täytyy ottaa sanoja takaisin. Löysin BIOS:sta lopultakin Boot-valikosta kohdan jossa pystyin vaihtamaan käynnistysjärjestyksen kovalevyn ja USB-kanssa. Sitten tietysti tallensin muutokset ja poistun. Muistitikku asemassa ja käynnistys - ja todellakin - sain muistitikulle asennetun distron käynnistymään.
Näytti siis hyvältä. Mutta sitten tuli lunta tupaan. Aamulla kun kokeilin käynnistää tikulta distron niin kas kummaa ei onnistunut. Vilkaisu BIOS:iin ja taas oli järjestys hardware-ryhmässä: ensiksi kovalevy, sitten USB.
Miten ihmeessä tuon järjestyksen - USB ....kovalevy - saisi pysymään voimassa? BIOS:ssahan ei näy USB:stä edes mainintaa ellei tikku ole asemassa.
-
Et mitenkään.
Itselläni sama juttu ettei aina muista sitä täppää laittaa tikulta käynnistyväksi.
-
HPn koneissa pitäisi löytyä Boot option käynnistyksen yhteydessä F9 näppäimen alta.
Ja tietysti tallennus BIOS asetuksista boottia säädettyä tallennus kannattaa varmistaa ;) Huomioiden tuon, että sanoit tallentaneesi asetukset ennen poistumista. En väitä ettetkö sitä tehnyt, voihan tuo olla jokin HP juttu, ettei asetukset pysy..
-
HP-koneessa on sellainen juttu, että jos muistitikku koneessa kiinni, niin nuo asetukset pysyy voimassa. Ts. kun käynnistää taas koneen, niin asetuksien jälkeen boottaaminen tapahtuu muistitikulta. Mutta jos välillä otat muistitikun pois, samutat koneen, kiinnität muistitikun ja boottaat niin eipä buuttaakaan muistitikulta vaan kovolta. Kun vilkaisee BIOS:ia niin siellä on palautunut oletus, jossa kova boottaa ennen USB:tä.
Aivan samalla tavalla, jos ei tikkua USB-asemassa, ja vilkaiset BIOS:ia niin siellä "Harware-groupissa" ei edes mainintaa USB:stä.