Ubuntu Suomen keskustelualueet
Ubuntun käyttö => Ubuntu tietokoneissa => Aiheen aloitti: Miksu - 13.10.09 - klo:15.54
-
Minulta löytyy Canonin MP190 monitoimikone. Latasin laitteen rpm paketit canonin sivulta mutta nyt pitäisi tietää miten asennan ne?
-
En tiedä annanko ohjeet ampua jalkaan, mutta alienilla voi muuttaa rpm:t Ubuntun ymmärtämään .deb-muotoon.
Odottele hivenen aikaa, jotta tulee parempia ohjeita, kuinka ko. Canon laitetaan toimintakuntoon Ubuntussa, sillä saattaa löytyä jostain suoraankin oikeanlaiset paketit, jotka siten ovat parempia kuin alienilla tehdyt.
-
Canonin sivulta saa myös dep paketit.
-
Canonin sivulta saa myös dep paketit.
Ne kannattaa ladata, ja sentaminen tapahtuneen kaksoisklikkaamalla .deb-pakettia tai kopioimalla ne kansioon ja ajamalla ko. kansiosta päätteellä:
sudo dpkg -i *.deb
Edit - Huom. ko. käsky asentaa kaikki kansiossa olevat .deb-paketit, joten jos kansiossa on muitakin paketteja, ne kannattaa siirtää muualle tai siirtää nämä paketit omaan kansioonsa.
-
Asennus ei onnistu valittaa.
"Virhe: Riippuvuutta ei voida täyttää: scangearpm-common (>= 1.20)
-
No asenna ensin se scangearmp-common_1.20-1_i386.deb, joka tulee samassa paketissa.