Ubuntu Suomen keskustelualueet

Ubuntun käyttö => Laitealue => Aiheen aloitti: Pate - 31.07.09 - klo:21.13

Otsikko: Bluetooth USB
Kirjoitti: Pate - 31.07.09 - klo:21.13
Hei

Olen käyttänut Ubuntua 2 vuotta ja tietokoneita 15 vuotta. Mulla on ubuntu Hardy studio kannettavassa HP compaq nx9010 ja rinnalla on Windows me. Tässä tahdon kännykällä laittaa tiedostoja bluetoothia käyttäen tietokoneelle taikka toissin päin.

Sitten sain kaverilta tämän USB Bluetooth laitteen. En ole saanut viimeaikona kaveriin yhteyttä ja en tiedä liatteesta sen enempää. Eipä siinä nappulassa mitään edes lue. Mutta neuvokaa että mahdollisesti onnistuisin sen asentamaan tähän ubuntuuni. Ja sitten kayttöohjeita.

T:Paavo
Otsikko: Vs: Bluetooth USB
Kirjoitti: Thinkit - 01.08.09 - klo:07.51
Terppa!

Tökkäät koneeseen kiinni kun ubuntu  käynnissä ja kirjoitat päätteeseen:

Koodia: [Valitse]
lsusb
ja laita tänne mitä tulostuu.

t: Antti  ;)
Otsikko: lsusb
Kirjoitti: Pate - 02.08.09 - klo:21.19
haltija@kannettava:~$ lsusb
Bus 003 Device 002: ID 152e:2507 LG (HLDS)
Bus 003 Device 001: ID 0000:0000 
Bus 002 Device 003: ID 0a12:0001 Cambridge Silicon Radio, Ltd Bluetooth Dongle (HCI mode)
Bus 002 Device 002: ID 046d:c019 Logitech, Inc.
Bus 002 Device 001: ID 0000:0000 
Bus 001 Device 001: ID 0000:0000 
haltija@kannettava:~$
Otsikko: DL2.0
Kirjoitti: Pate - 02.08.09 - klo:21.56
Widows ME huomasi että kun laitoin taitteen kokeeneen, se sanoi että se on DL2.0 eikä muuta tiennyt.

Mutta ehkä jo ensi viikonloppuna tämänkin selitän, kunhan pääsen tuonne Assemblyyn ja Linux ubuntu tukea saamaan. Siellä voi samalla virittää konen huippukuntoon. Se kuulistaa todella hyvältä. Ja vielä jaksavat ilmaiseksi antaa tukiapua asennuksiin. :)
Otsikko: Vs: lsusb
Kirjoitti: veekoo - 04.08.09 - klo:09.16
haltija@kannettava:~$ lsusb
. . .
Bus 002 Device 003: ID 0a12:0001 Cambridge Silicon Radio, Ltd Bluetooth Dongle (HCI mode)
. . .
Minulla on samalla ID:llä tunnistuva Bluetooth-mokkula. Toimii ihan hyvin Ubuntun kanssa.

Minä suosittelen asentamaan koneeseen "blueman" -nimisen bluetooth-hallintatyökalun. Sillä onnistuu helposti ja graafisesti muiden laitteiden selailu, paritus, tiedostojen-kopiointi koneiden väillä ja dialup-yhteyksien hallinta. Löytynee hardyynkin (minulla on 9.04) suoraan synapticilla tai apt-get:illä:

Koodia: [Valitse]
sudo apt-get update
sudo apt-get install blueman

EDIT: Blueman EI löydykään suoraan ubuntun repoista. Pitääkin pikkuisen tonkia lisää miten se on koneeseeni päätynyt.

EDIT2: Blueman asennusohjeet löytyvät mm täältä: http://www.ubuntugeek.com/blueman-bluetooth-manager-for-ubuntu.html . Pitää vaan lisätä /etc/apt/sources.lst -tiedostoon yksi lähde lisää ja sen jälkeen apt-get update/apt-get install.
Otsikko: Kiitos
Kirjoitti: Pate - 09.08.09 - klo:16.13

Tämä selvis mainiosti Blueman:in avulla. Hain sen googlella. Siinä piti ensin laittaa lisää ohjelmalähteitä ja avain niin pääsi lataamaan sen synaptikilla. Ja minun laitteella se toimi ja tiedostaja voin siirtää kumpaankin suuntaan. Kiitos.

Tämä keskustelu päättyköön tähän.