Ubuntu Suomen keskustelualueet
Ubuntun käyttö => Laitealue => Aiheen aloitti: ajaaskel - 06.07.09 - klo:11.16
-
Laite: Brother DCP-7010L monitoimikone (kirjoitin-skanneri-kopiokone)
Pieni erikoisuus liittyy tähän: Jotta skanneri (Xsane kuvanlukuohjelma) toimisi ok niin tiedsotossa /lib/udev/rules.d/50-udev-default.rules tiedostossa täytyy editoida yhdellä rivillä MODE näyttämään tältä:
SUBSYSTEM=="usb", ENV{DEVTYPE}=="usb_device",..............., MODE="0666" <----- siellä on alkuaan "0664"
En tiedä onko sama juttu mahdollisesti muillakin usb: iin liitetyillä skannereilla.
Pikku kiusa on nyt se että Ubuntu-päivitykset ylikirjoittavat tuon tiedoston jolloin muutos häipyy ja pitää "sudo nano": lla käydä korjaamassa taas.
-
Tuon tiedoston ei pitäisi päivittyä kuin paketin "udev" päivitysten myötä.
Ja julkaistuissa versioissa harvemmin sitä enää päivitellään.
Eli jos käytössä proposed lähteet, niin sellaiset pois. Jos käytössä 9.10 niin bugiraportti.
Väliaikaisesti voit tehdä "dpkg-divert" avulla siirron tiedostosta
edit: kokeile "gnomescan" ohjelmaa jos se toimisi paremmin...
-
Jaunty v9.04 kyseessä. Ei tuo mikään iso ongelma ole, sattui vain scanneri olemaan kuollut juuri kun tuli akuutti scannattava paperi. Oli näköjään tämä date stamp edellisessä:
-rw-r--r-- 1 root root 4581 2009-04-09 03:33 50-udev-default.rules~
eli huhtikuussa oli ilmeisesti jotain tapahtunut. On siellä tiedoston alussa varoituskin "Älä editoi tätä...".
Gnomescan teki "Scanner Utility" valinnan grafiikamenuun. Kokeilin, käynnistyy ja löytää Brotherin mutta painettaessa "Scan" nappia häipyy koko ohjelma, jotain vinossa. Xsane kylläkin toimii edelleen.
Edit: Ongelma niin harvoin että ei kannata tästä liiemmin murheita ottaa. Hyvä vaan muistaa että jos skanneri lakkaa joskus toimimasta niin käy editoimassa tuon yllämainitun.