Ubuntu Suomen keskustelualueet
Ubuntun käyttö => Ubuntu tietokoneissa => Aiheen aloitti: MySaviour - 04.06.09 - klo:09.37
-
Ongelmana hidas netti. Wlan-korttina D-link DWL-G510, joka on toiminut kyllä moitteettomasti. Lainailin tuossa muuton jälkeen alueeni vapaita verkkoja, ja kaikki on toiminut hienosti.
Nyt vihdoin kämppis osti Jensenin tukipisteen kaapelimodeemimme jatkeeksi, joten saimme oman 30M yhteytemme ilmoille. Muutamalla läppärillä yhteys on aika lailla niissä nopeuksissa missä pitäisikin, mutta meikäläisen pöytäkoneelle antaa yleensä tuollaiset ruhtinaalliset 1M. Eilen antoi peräti 5-6 M, mutta nyt ollaan taas megan orjana.
Välillä netti näyttäisi vielä hidastuvan käytettäessä, että lähtee jostain 18 megasta ja parin minuutin käytön jälkeen on laskenut taas yhteen megaan. Omituista on myös, että "lainaamani" muut avoimet verkot toimivat ilman ongelmia, ihan kortin maksiminopeuksillakin, mutta nyt oma verkko ei. Karman laki?
wlan0 IEEE 802.11bg ESSID:"AirLink59300"
Mode:Managed Frequency:2.412 GHz Access Point: 00:1F:1F:2C:B3:20
Bit Rate=1 Mb/s Tx-Power=13 dBm
Retry min limit:7 RTS thr:off Fragment thr=2352 B
Power Management:off
Link Quality=70/100 Signal level:-58 dBm
-
Testaa siirtää tiedostoja kahden tuossa omassa verkossa olevan koneen väliltä. Millaisia nopeuksia saat?
-
Testaa siirtää tiedostoja kahden tuossa omassa verkossa olevan koneen väliltä. Millaisia nopeuksia saat?
En taida osata Ubuntu- ja Vista-koneiden välillä.
-
En taida osata Ubuntu- ja Vista-koneiden välillä.
ssh ja winscp ovat helpot vaihtoehdot. http://winscp.net/eng/index.php
-
Täytyy kokeilla tuota tiedonsiirtoa myöhemmin kun kerkiää. Kokeilin vaihdella nopeutta, ja totesin, että parhaiten toimii 1 ja 2 megan nopeus, siitä eteenpäin alkaa hidastua. iwconfig näyttää tälläkin hetkellä käskytettynä 54M, ja todellinen nopeus on tämän testin www.msoynet.fi/speed.htm (http://www.msoynet.fi/speed.htm) mukaan huimat 1049 kbit/s :P