Ubuntu Suomen keskustelualueet
Ubuntun käyttö => Asentaminen ja käyttöönotto => Aiheen aloitti: JLE - 30.03.06 - klo:18.11
-
Eli sellainen ärsyttävä seikka että ubuntun käynnistäminen vie todella kauan jos koneeseen ei ole liitetty verkkokaapelia tai ei ole wlania lähistöllä. Onko olemassa jippoa millä saisi käynnistyksen nopeutumaan? ???
Tätä on varmaan kysytty ennenkin mutta kysytään nyt uudestaan.
-
Siinä vaiheessa kun se ottaa yhteyttä palvelimeen ntp.ubuntulinux.org (tai jotain sellaista) painaa ctrl+c niin se hyppää sen kohdan yli. Tietysti tuossa on vakiona päällä se saakelin logo, eikä tuota tekstiä oletuksena näy. Saadakseen tuon tekstin näkyviin täytyy muokata tiedostoa /boot/grub/menu.lst ja poistaa # kopt alkavalta riviltä joku splash niminen sana sieltä suht lopusta. Päätteessä kirjoitettuna (Pääte löytyy Apuohjelmat valikosta)
sudo gedit /boot/grub/menu.lst
avaa tiedoston tekstieditoriin, jossa voit tarvittavan muutoksen tehdä. Sen jälkeen sudo update-grub
niin järjestelmän ilmoitukset näkyvät bootissa. Oli tuohon joku tapa millä sai tuon ntp-kyselyn bootista poiskin, mutta kun ei muista.
-
ottaa yhteyttä palvelimeen ntp.ubuntulinux.org (tai jotain sellaista) painaa ctrl+c niin se hyppää sen kohdan yli.
Palvelu on /etc/init.d/ntpdate
Myös fiksumpaa kuin käyttää ubuntun aikapalvelinta kellon tarkistamiseen, on käyttää vaikkapa palveluntarjoajan ntp-palvelinta.
Oli tuohon joku tapa millä sai tuon ntp-kyselyn bootista poiskin, mutta kun ei muista.
Ehkä man update-rc.d?
ntpdate käynnistynee tämän määrityksen mukaan:
/etc/rcS.d/S51ntpdate
-
Asenna graafinen bum tai pääteohjelma sysv-rc-conf vaikka synapticilla ja poista käynnistyvistä palveluista ntpdate(älä koske muihin ellet tiedä mitä teet).
-
Tattista kaikille vain, täytyypä kokeilla.