Ubuntu Suomen keskustelualueet
Ubuntun käyttö => Vaihtoehtoiset työpöytäympäristöt => Aiheen aloitti: Owdy - 29.03.06 - klo:15.43
-
Mun KDE ajasta on sen verran aikaa etten tuota enää muista. Minkälainen pakettienhallinta KDE/Kubuntussa on? Entäs miten nuo päivitykset hoituu, samaan tapaan kuin Ubuntussa?
-
Ubuntussa ja Kubuntussa hoituu ihan samalla tavalla, synapticilla ja apt-getillä.
Mainiot ohjeet (Gnomelle) täältä. Apt-Get ja Synaptic toimii myös KDE:ssä, tuosta 'Lisää sovellus' - työkalusta en osaa sanoa (siis toimiihan se mutten tiedä mistä sen voisi löytää KDE:ssä..)
http://forum.ubuntu-fi.org/index.php?topic=2633.0
r
-
Hmm kun käyttelin sitä joskus hoaryn aikoihin siinä taisi olla kynaptic, mutta nykyään tuo taitaa olla adept (http://shots.osdir.com/slideshows/slideshow.php?release=470&slide=29)...
-
Oon käyttänyt KDE:ssa Synaptic pakettihallinta ohjelmaa ja se pelaa hyvin (suomennettukin), mutta sen pääteikkunassa on vi...n pientä tekstiä että saa melkeen arvailla mitä siinä kysellään kun asennus tai konfaaminen kestää.
Muuten paketit löytyy hyvin hakutoiminnoilla ja selvennykset ja riippuvuudet ja paketteja voi valita useista alueista pistää sitten asennuksen toteutuun (keittää kahvi) sekä ootella kun 1200 pakettia haetaan ja asennetaa.
Joskus voi päästä vähemmälläkin, hehe... jos vaikka joskus tulis vastaan sellanen jakelu mihin ei tartis lisäillä omia mieltymyksiä.
Asensin eka Ubuntun perusasennuksella ja lisäsin sitten KDE:n romppeet.
-
Jos asentelet Kubuntun suoraan niin asia hoituu Adeptilla ja sillä on samanlainen muistuttaja kuin ubuntulla, ei hätää.. ;D