Ubuntu Suomen keskustelualueet

Ubuntun käyttö => Ubuntu tietokoneissa => Aiheen aloitti: Yksbuntu - 26.04.09 - klo:12.46

Otsikko: Sammuta-valikon muokkaus? [Ratkaistu osittain]
Kirjoitti: Yksbuntu - 26.04.09 - klo:12.46
Hei,

Koneessa F-S Amilo La 1703 ei toimi 9.04 version kanssa 'Keskeytystila' eikä 'Lepotila' enkä niitä tosin paljon kaipailekaan. Mutta miten nuo vaihtoehdot saa pois tuolta oikealta ylhäältä Sammuta-valikosta, ettei kukaan niitä epähuomiossa valitsisi ja saisi konetta sen vuoksi jumiin?

Kiitos.

Otsikko: Vs: Sammuta-valikon muokkaus?
Kirjoitti: moma - 26.04.09 - klo:21.01
Hei,

Voit yrittää seuraavaa.
Hae "Login Window" dialoogi System -> Administration -> Login Window valikosta.
Paina sitä [Edit Commands] nappia.

Ja hävitä keskeytystilan ja lepotilan kommandot. Sen pitäisi näyttää [Disabled].  Varastoi muutokset. Katso kuva.
(http://bildr.no/thumb/397541.jpeg) (http://bildr.no/view/397541)
(on ehkä parasta ottaa backup niistä kommandoista).

Myös "Show action menu"  valinnalla voi olla jotakin sen sammutusvalikon kanssa tekemistä. Loggaa ulos ja sissään.
(http://bildr.no/thumb/397547.jpeg) (http://bildr.no/view/397547)

ps2. http://www.futuredesktop.org/  teksti on nyt Ubuntu 9.04 tasalla.

EDIT: Kokeilin itse mutta ei se toiminut.


Otsikko: Vs: Sammuta-valikon muokkaus?
Kirjoitti: jp1 - 26.04.09 - klo:21.17
Editointi onnistuu ainakin 8.04LTS:ssä Ubuntu Tweak:illa (järjestelmä>virranhallinta) joka löytyy Synaptic -pakettienhallinnasta.
Otsikko: Vs: Sammuta-valikon muokkaus? [RATKAISTU osittain]
Kirjoitti: Yksbuntu - 27.04.09 - klo:19.35
Löysin lopulta itsekin jonkunlaisen ratkaisun kun tarpeeksi etsin ja kokeilin.

Keskeytystilan ja Lepotilan saa valikosta pois:
Järjestelmä -> Asetukset -> Käynnistettävät ohjelmat -> Virranhallinta ja siitä valinta pois. Uudelleen käynnistys ja valikkoja ei enää ole!

Tosin jos käynnistät Järjestelmä -> Asetukset -> Virransäästö niin sen jälkeen Sammuta-valikossa on taas nuo virransäästövalinnat seuraavaan boottiin asti. Ei ihan hyvä.