Ubuntu Suomen keskustelualueet
Ubuntun käyttö => Ubuntu tietokoneissa => Aiheen aloitti: kestosippi - 04.04.09 - klo:10.56
-
Kuinkas Ubuntussa saisi wintoosan tapaan erikoismerkkejä tekstin sekaan.
Wintoosassahan niitä saa kun painaa alt-nappia, ja numeronäppäimistöltä tietyn numerosarjan. (http://www.itpro.fi/wiki/sivut/Tietoty%20ja%20ryhmty/ASCII-merkkitaulukko.aspx)
-
Ctrl+Shift+U ja haluttu koodi.
-
Tosin Ubuntussa ja monissa muissakin Linux-jakeluissa jo pitkään käytössä ollut, Windowsiin kaiketi edelleenkin vasta beetana jaettava Kotoistus-näppäimistömalli (http://www.cs.tut.fi/~jkorpela/uusinappis.html) tekee useimmat noista numerokoodeista tarpeettomiksi.
-
Ctrl+Shift+U ja haluttu koodi.
Varmaan joku merkistöongelma mulla, mutta en saa tällä kikalla ainakaan samoja merkkejä kuin tässä ASCII-listassa on. (http://www.itpro.fi/wiki/sivut/Tietoty%20ja%20ryhmty/ASCII-merkkitaulukko.aspx)
-
Varmaan joku merkistöongelma mulla, mutta en saa tällä kikalla ainakaan samoja merkkejä kuin tässä ASCII-listassa on. (http://www.itpro.fi/wiki/sivut/Tietoty%20ja%20ryhmty/ASCII-merkkitaulukko.aspx)
Tuossa listassa näyttäisi olevan on merkkien ISO8859-1 WinLatin1 -koodit desimaalisena. Ctrl-Shift-U haluaa merkin UNICODE-koodin heksana. Unicode koodeja löytää tästä (jos vaan jaksaa etsiä): http://www.unicode.org/Public/UNIDATA/UnicodeData.txt..
Esim. pieni "ä" on Ctrl-Shift-U00e4<SPACE>
EDIT: Tuo linkissä oleva lista ei siis ole ISO8859-1 merkistöstä vaan siinä on WinLatin1 eli Windows codepage 1252 -merkistön merkit ja niiden koodit. Ne ovat melkeinsamat, mutta ISO8859-1 -merkistö ei käytä koodeja 128-159, ne on varattu kontrollikoodeiksi. Muut merkit (ml. ääkköset) löytyvät molemmista samalla koodilla, mutta esim. euromerkkiä ei löydy ISO8859-1 -merkistöstä lainkaan.
-
Noistahan ne käytetyimmät oppii aika helpolla.
Itse tarvitsen toisinaan
asteen merkkiä ° =00b0
neliön merkkiä ² =00b2
kuution merkkiä ³ =00b3