Ubuntu Suomen keskustelualueet
Ubuntun käyttö => Ohjelmointi, palvelimet ja muu edistyneempi käyttö => Aiheen aloitti: Mistofelees - 13.03.09 - klo:10.55
-
Minun pitäisi perustaa nippu levyserveritä. Levytilan tarve on vähintään 1TB/serveri ja järjestelmä pitäisi saada jossain määrin vikasietoiseksi. Järjestelmän pitäisi kestää levyrikko, joten tarvitaan RAID-kahdennus. HotSwappia ei tarvita. Toisaalta ei olisi pahaksi, jos systeemi pystyisi varautumaan myös käyttäjän virheisiin, joten tarvittaisiin minimissään roskakori, mieluiten mahdollisuus muuttuneiden tiedostojen talletukseen viikon ajalta.
Jotta RAID:sta olisi hyötyä, pitäisi systeemin lähettää virheilmoituksia sähköpostiin ja/tai kännykkään.
Mikä olisi helpoin ja halvin tapa edetä ?
Itsellä on tähän mennessä ollut lähinnä romu-PC-pohjaisia sekaservereitä, joissa varmuuskopiointi on tapahtunut omatekoisilla scripteillä.
-
Ei kai tossa muuta tarvita kuin raid (mieluiten linuxin oma softaraidi, ellei käytössä ole laadukasta rautaraidia (halvoissa emoissa olevat "rautaraidit" ovat itse asiassa surkeita softaraideja)) ja backup päivittäin.
-
Minkälaisia varmuuskopiointiratkaisuja porukalla on täällä? Itse olen suunnitellut jotain keskitettyä varmuuskopiointia (omalle palvelimelle) jonne saisi työasemien/läppärien tiedot varmistettua. VInkkejä/ideoita?
-
Itsellä on seuraavanlainen varmuuskopiointi systeemi käytössä:
Pöytäkoneet & läppärit Lähiverkon palvelin Etäpalvelin (varsinaisten toimitilojen ulkopuolella)
rsyncillä & cwRsyncillä ---> SoftaRAID5 pakka ---> Peili raidi
ajoitettu pari kertaa viikossa Rsync scripti 2x/vko
Saako tuosta mitään selvää? :D No eniveis, työasemat siis varmuuskopioidaan automaattisesti 2x viikko lähiverkossa olevalle Linux palvelimelle. Firman lähiverkon Linux palvelin taas puolestaa synkkaa käyttäjientiedostot yms. tärkeydet 2x/viikko etäpalvelimelle, joka sijaitsee varsinaisten toimitilojen ulkopuolella. Myös meillä on käytössä ns. vanhoja romuja palvelimina. Kiintolevyt ovat toki uusia ja vartavasten ostettuja.
Palvelimet lähettää kaikki rootille tulevat mailit suoraan meikäläisen postilaatikkoon, eli jos softaraidi kosahtaa, saan siittä mailit. Samoin palvelin lähettää aina palvelin-palvelin synkkauksen logit mulle sähköpostiin.
-
Jotta RAID:sta olisi hyötyä, pitäisi systeemin lähettää virheilmoituksia sähköpostiin ja/tai kännykkään.
Minulla viritettynä parissa paikassa valvontasoftana Zabbix (www.zabbix.com), löytyy Ubuntun repositoriesta.
Tuolla saa helposti viritettyä halutut valvonnat ja hälyytykset. (Siis kylä siinä pystytystyötä on, mutta useamman koneen kanssa voi pelastaa päivän monta kertaa)
Jos tarvitset voin laittaa RAID-5 pakan Zabbix valvontaskriptini. Keräävät valvontaa toimivien ja rikkinäisten levyjen lukumäärät. Ja jos rikkinäiset > 0, niin ISO häly.
Toni
Ps. juuri tänään tuli häly, että USB levylle varmuuskopiointi koti VMWare serveriltäni on tiltannut. USB levyn kirjanpito oli korruptoitunut.
-
Meikää vois kiinnostaa ne scriptit ainakin... ::)
-
Meikää vois kiinnostaa ne scriptit ainakin... ::)
Tässä on Zabbixin asetuksia (/etc/zabbix/zabbix_agentd.conf), eli opetetaan uudet valvottavat kohdat tjok.raidworking ja tjok.raidfailed:
UserParameter=tjok.raidfailed,sudo /usr/local/sbin/raid_status Failed
UserParameter=tjok.raidworking,sudo /usr/local/sbin/raid_status Working
Ja sitten tuo ajettava komento raid_status:
#!/bin/sh
mdadm --query --detail /dev/md0 | grep $1 | cut -b18-21
(Eli kysytään mdadm:ltä raid pakan tilanne, grepataan siitä rivi jossa lukee joko Working tai Failed ja poimitaan riviltä se lukumäärä seurantasoftalle)
Ja Zabbixia varten jouduin antamaan zabbix-tunnarille (jolla siis valvonta-agentti pyörii) oikeudet sudo:ttaa tuon yhden komennon.
Eli /etc/sudoers -tiedostoon lisäsin rivin:
zabbix ALL=NOPASSWD:/usr/local/sbin/raid_statu
Toni