Ubuntu Suomen keskustelualueet

Ubuntun käyttö => Laitealue => Aiheen aloitti: nilli - 12.03.09 - klo:17.04

Otsikko: Digitv tikku
Kirjoitti: nilli - 12.03.09 - klo:17.04
Mikä digitvtikku toimii parhaiten ubuntu 8.10:ssä, onko vaikea asennus?
Otsikko: Vs: Digitv tikku
Kirjoitti: adjektiivi - 12.03.09 - klo:17.32
En tiedä parhaimmasta, mutta itselläni on pinnaclen PCTV DVB-T Stick solo ja toimii suoraan kun tökkää koneeseen kiinni, me-tv scannaa kanavat ensimmäisellä kerralla ja eikun katselemaan :)
Otsikko: Vs: Digitv tikku
Kirjoitti: brozi - 16.03.09 - klo:12.14
Minulla Artec t14 toimii loistavasti Me-TV:n kanssa
Otsikko: Vs: Digitv tikku
Kirjoitti: juyli - 16.03.09 - klo:13.00
itselläni on pinnaclen PCTV DVB-T Stick solo ja toimii suoraan kun tökkää koneeseen kiinni,

Minulla on vastaava USB-tikku (E72) antenniverkkoon, joka toimii, kunhan firmware on noudettu ja kopioitu firmware-hakemistoon. Käytän tuota siis antennipiuhalla (en siis noilla pienillä antenneilla, joita laitteen mukana tulee. Lisäksi singnaali tulee Digiboxin läpi - en tiedä, onko tuolla merkitystä). PS. Tuo tikku tuntuu häiriintyvän, jos kännykkää käytetään lähietäisyydellä.
Ohjelmana käytän pääosin Kaffeinea. Tuota käytetään perheen kakkos-TV:nä. Laitteistona kannettava, tukiasema sekä ulkoinen 19" littunäyttö.
Tuo tikku toimii kaikissa kokeilemissani Linux-jakeluissa (SuSE/Fedora/Ubuntu sekä Zenwalk, jota oletuksena käytetään).
Otsikko: Vs: Digitv tikku
Kirjoitti: mikkohuo - 16.03.09 - klo:17.04
Artec T14BR täällä. Toimii heittämällä. Omani löysin Koneboxista parilla kympillä. Harvoin saa rahoilleen yhtä hyvää vastinetta.
Otsikko: Vs: Digitv tikku
Kirjoitti: mrl586 - 17.03.09 - klo:02.17
Terratec T2 toimii hyvin Kaffeinen kanssa.