Ubuntu Suomen keskustelualueet

Muut alueet => Yleistä keskustelua => Aiheen aloitti: jokke1 - 19.02.09 - klo:09.04

Otsikko: Linux-kirja
Kirjoitti: jokke1 - 19.02.09 - klo:09.04
Haluaisin perehtyä linuxiin hieman pidemälle kuin peruskäyttäjä, ja siinä tarvitsisi olla joku suomenkielinen linux-kirja, jossa olisi myös komentorivin käyttö. Olisiko ehdotuksia kirjan suhteen?
Otsikko: Vs: Linux-kirja
Kirjoitti: Jakke77 - 19.02.09 - klo:09.37
en osaa kirjoista muuta kertoa ku linkin wikipediaan missä on pari linux aiheista kirjaa mainittuna, onpa yks maksullisena pdf-tiedostonakin

http://linux.fi/index.php/Kirjat
Otsikko: Vs: Linux-kirja
Kirjoitti: kalarm - 19.02.09 - klo:10.19
Suomalaisesta kirjakaupasta ostin joskus vuosi pari sitten.
Linux , Wille kuutti-Ari rantala.
Linux tehokäytössä. Raimo Koski.
Jos ruotsia osaat , niin Ubuntusta on kirja Ruotsin kielisenä. Myydään varmaan ruotsissa. En ole siihen tutustunut.
Terveisin kalarm.
Otsikko: Vs: Linux-kirja
Kirjoitti: jokke1 - 19.02.09 - klo:11.23
Kiitokset vinkistä!
Löysin kyseisen kirjan suomenkielisenä :D
Otsikko: Vs: Linux-kirja
Kirjoitti: eliasj - 27.03.09 - klo:13.57
Kiitokset vinkistä!
Löysin kyseisen kirjan suomenkielisenä :D
Lisäksi tämä wikikirja on hyvä: http://fi.wikibooks.org/wiki/Ubuntu_tutuksi
Otsikko: Vs: Linux-kirja
Kirjoitti: janne - 27.03.09 - klo:19.27
minä melkein suosittelisin Æleen Frischin kirjoittamaa kirjaa "UNIX: tehokäyttäjän opas", mutta siitä taitaa olla painos lopussa. kirjastosta voi löytyä. se on jo aika vanha, mutta eipä tuo meno ole ihan valtavasti muuttunut, mitä nyt sysv-init on vaihtumassa hiljalleen.
Otsikko: Vs: Linux-kirja
Kirjoitti: Nuupuntu - 29.03.09 - klo:18.16
Jannen suosittama Frischin opus on ehtinyt 2. painokseen, mutta sekin on loppuunmyyty. Löytyy hyvinvarustelluista kirjastoista.

Lisäksi tämä wikikirja on hyvä: http://fi.wikibooks.org/wiki/Ubuntu_tutuksi

Se on hyvä. Mutta ei ole huono ajatus hankkia työpöydälle ihan oikeaa painotuotetta: sitä tarvitaan kipeimmin silloin kun systeemi on solmussa eikä verkko toimi.

Tuolla aiemmin mainitun Raimo Kosken "Linux tehokäytössä" -kirjan löysin talvella ale-hyllystä. Koski on osaava kaveri, mutta tämä nimenomainen opus on melkoinen ohari. Kuin copy-pastattu 15 vuoden takaisesta käsiksestä ja lisäilty jotain sinne ja tänne. Dos-komennot nykypäivän keskivertokäyttäjän peruskaurana? Ei kovin hyvä lähtökohta. Myöskään kirjan otsikko ei päde suhteessa sisältöön: Koski ei johdattele lukijaa linuxiin ylipäänsä, vaan Red Hat -pohjaiseen linuxismiin (CentOS & Fedora). Pitkän linjan Red Hat -mies kun on.

Hyvä ja käyttökelpoinen linux-kirja esittelee (edes lyhyesti) linuxin arkkitehtuurin, mahdollisen systeemirakennuksen perusteet ja siinä ratkaistavat ongelmat, ja erityisesti *nix-systeemin keskeiset erot win-puolelle (X, DE:t jne.), jotta lukija pystyy hahmottamaan suhteessa itselleen tuttuun windowsiin edessään olevan linuxin erityisyyden. Tämmöisten perusasioiden selvityksen jälkeen on hyvä luoda katsaus perinteisiin "distroihin" ja niiden käytännön eroihin. Lopuksi on syytä käydä läpi mm. verkkoyhteyksien ja lisälaitteiden ongelmia. Liitteenä on tietenkin esimerkein täydennetty täysi listaus linux-komennoista.
Otsikko: Vs: Linux-kirja
Kirjoitti: juhaRV - 29.03.09 - klo:19.29
Heips

Tiedän että kysyttiin suomenkielistä kirjaa, mutta tässä myös pari englannin kielistä opasta pdf muodossa,
jos joku on kiinnostunut:
Englannin kieliset manuaalit:
ubuntusta
http://www.ubuntupocketguide.com/

TUXRADARIN linux manuaali
http://www.tuxradar.com/linuxstarterpack
T: Juha
Otsikko: Vs: Linux-kirja
Kirjoitti: kuutio - 30.03.09 - klo:11.33
Komppaan Jannea ja Nuupuntua.

Valtaosa linux kirjoista keskittyy johonkin tiettyyn jakeluun (ja jakeluversioon), jonka asennus ja graafiset työkalut käydään kyllä varsin hyvin läpi, mutta itse järjestelmästä ja komentorivikäytöstä esitellään vain alkeet. Tästä syystä ne kestävät aikaa äärimmäisen huonosti, kun jakelut ja graafiset työkalut kehittyvät nopeasti.

Jos järjestelmän sisälmyksiä ja komentorivikäyttöä haluaa oppia, ei (vanhaakaan) Unix-tiiliskiveä voita mikään. Linuxin erityispiirteetkin usein esitellään varsinaisten unix-versioiden rinnalla.

Frischin teos löytyy omastakin hyllystä, mutta muitakin Unix-raamattuja löytyy lähes kaikista isoista kirjastoista. Eivät yleensä ole edes kauhean kysyttyjä, joten useimmiten löytyvät suoraan hyllystä odottamasta ottajaansa.

Tämä on tietenkin vain oma mielipiteeni, mutta unix-kirjat ovat yleensä myös paremmin kirjoitettuja kuin linux-vastineensa, mistä lie johtuukin.
Otsikko: Vs: Linux-kirja
Kirjoitti: PjotorM - 30.03.09 - klo:21.45
Hei,

Minä kannan myös korteni kekoon, englanninkielinen hyvä paksu hakuteos Ubuntusta, tosin versiolle
6.06 tai vanhempi, mutta pätee pitkälle yhä: 50 USA $, Akateeminen kirjakauppa noin 70 EUR (muistaakseni).

Andrew Hudson, Paul Hudson: Ubuntu Unleashed, SAMS, USA, ISBN 0-672-32909-3, 2007.    817 s.
Otsikko: Vs: Linux-kirja
Kirjoitti: Nuupuntu - 31.03.09 - klo:12.36

...englanninkielinen hyvä paksu hakuteos Ubuntusta, tosin versiolle 6.06 tai vanhempi, mutta pätee pitkälle yhä: 50 USA $, Akateeminen kirjakauppa noin 70 EUR (muistaakseni).

Andrew Hudson, Paul Hudson: Ubuntu Unleashed, SAMS, USA, ISBN 0-672-32909-3, 2007.    817 s.

Tuota saa hieman edukkaamminkin, divarista: AbeBooks (http://www.abebooks.com/servlet/SearchResults?an=Hudson%2C+Andrew&sts=t&tn=Ubuntu+Unleashed&x=83&y=7)

Ja onhan siellä muutakin Unix/Linux-kirjallisuutta...
Otsikko: Vs: Linux-kirja
Kirjoitti: VilhoPamppu - 30.09.11 - klo:11.47
Ajattelin tehdä tällaisen vähän reilumman noston.  ;D Nosto on ihan tarkoituksella kun aihe on juuri sopiva.

Onko kukaan ehtinyt vielä tutustua Wille Kuutin Linux-käsikirjaan? Tietokone-läpyskässä oli ihan positiiviseen sävyyn opus mainittuna. Miettinyt jo hetken aikaa jonkun kotimaisen kirjan hankkimista tueksi tässä Linux-opiskelussa ja tämä vaikutti asiaan sopivalta. Kommenteja otetaan kannataako 40-50e käydä sijoittamassa ko. opukseen.
Otsikko: Vs: Linux-kirja
Kirjoitti: nico97 - 06.10.11 - klo:20.00
Mull on Wille Kuutin kirja, on paljon hyviä juttuja ja olen ihan tyytyväinen. Rahasta en sitte tiijä onko hinta hyvä, kun sain lahjaks porukoilta ;D
Otsikko: Vs: Linux-kirja
Kirjoitti: vartsu - 06.10.11 - klo:21.42
Tuon Kuutin uusimman Linux kirjan saa nyt 19€ docendosta. Plus tietty toimituskulut.
http://www.docendo.fi/tuote/951-0-37677-9 (http://www.docendo.fi/tuote/951-0-37677-9)
Toinen tutustumisen arvoinen kirja on: The Official Ubuntu Book jota saa esim amazonista ~22 puntaan.
http://www.amazon.co.uk/Official-Ubuntu-Book-Benjamin-Hill/dp/0137081308/ref=sr_1_6?ie=UTF8&qid=1317926475&sr=8-6 (http://www.amazon.co.uk/Official-Ubuntu-Book-Benjamin-Hill/dp/0137081308/ref=sr_1_6?ie=UTF8&qid=1317926475&sr=8-6)