Ubuntu Suomen keskustelualueet

Ubuntun käyttö => Ubuntu tietokoneissa => Aiheen aloitti: kukka - 03.02.09 - klo:11.45

Otsikko: Kotikansion sisältö näkyviin toisellekin käyttäjälle?
Kirjoitti: kukka - 03.02.09 - klo:11.45
Minulla on tässä lasten tietokone, jossa on Edubuntu Hardy. Lisäsin juuri käyttäjätilin toisellekin lapselle. Toisen lapsen kotikansiossa on videoita ja musiikkia, jotka pitäisi saada tämän uuden tilin käyttöön niin, että ne löytyvät kotikansiosta oikeilta paikoiltaan. Oikeudet näyttäisivät olevan kunnossa, koska videoita pystyy katsomaan kunhan navigoi toisen käyttäjän kotikansioon. Tämä navigointi on kuitenkin liian monimutkaista uudelle lukutaidottomalle käyttäjälle. Miten siis saisin nuo sisällöt näkyviin?

-kukka
Otsikko: Vs: Kotikansion sisältö näkyviin toisellekin käyttäjälle?
Kirjoitti: harrykaa - 03.02.09 - klo:12.01
Linux on perustaltaan monikäyttäjäympäristö.
Kukin käyttäjätilin omaava voi muokata asetuksensa yksilöllisesti, kuten myös pitää yksilöllistä sisältöä oman datan (mm. videot ja kuvat) osalta.

Sinulla on kaksi helppoa mahdollisuutta:

1) Kopioi tarvittavat videot ja musiikki ym. toisellekin käyttäjälle hänen omaan kotikansioon.
Tällöin sinulla on myös jonkinlaiset varmuuskopiot näistä tiedostoista, jotka siis olisivat kahdessa paikassa.

2) Osioi kokonaan uusi media-osio, jonne siirrät tai kopioit videot ja musiikin.
Tällöin kaikki käyttäjät voivat niitä käyttää samassa paikassa.
Otsikko: Vs: Kotikansion sisältö näkyviin toisellekin käyttäjälle?
Kirjoitti: kukka - 03.02.09 - klo:12.16
Ok, mutta:

Kone on osioitu siten, että juuriosio on 6 Gb:n kiintolevyllä, ja /home on 30 Gb kiintolevyllä, josta käytössä on 23 Gb. Elikkäs kopiointi ei onnistu, eikä myöskään riittävän ison media-osion tekeminen.

Pitääkö minun nyt asentaa kaikki uusiksi?

-kukka
Otsikko: Vs: Kotikansion sisältö näkyviin toisellekin käyttäjälle?
Kirjoitti: Ville Pöntinen - 03.02.09 - klo:12.27
Teet työpöydälle linkin joka osoittaa sinne missä musiikki on näkyvissä.