Ubuntu Suomen keskustelualueet
Ubuntun käyttö => Ohjelmointi, palvelimet ja muu edistyneempi käyttö => Aiheen aloitti: meizirkki - 15.01.09 - klo:21.33
-
Onko Xorg:iin saatavissa mitään softapohjaisia purkkaratkasuja, joilla 1024x600 kuvan sais näkymään 800x480 ruudulla?
-
Onko Xorg:iin saatavissa mitään softapohjaisia purkkaratkasuja, joilla 1024x600 kuvan sais näkymään 800x480 ruudulla?
Mitäköhän ajat takaa? display on imagemagic++:n ohjelma, joka näyttää kuvia. Kuvan voi skaalata näytön resoluution mukaan.
Ctrl-x.
http://packages.ubuntu.com/intrepid/imagemagick
Eiköhän kaikki kuvankäsittelysoftat osaa tuollaisen muunnoksen. Tosin 800x480 ei ole kovin standardi jokin laajakulma?), 800x600 olisi standardi tietokonenäytöille.
-
Ajan takaa koko graafisen ulostulon "zoomaamista" eli siis työpöytäympäristö toimisi normaalisti 1024x600 tarkkuudella, mutta siten että tämä saataisiin näkymään 800x400 resoisella näytöllä.
EDIT: Kyseessä on 4 tuuman laajakuvanäytöllä varustettu Nokia n810 tablettikone. Resoluutio on työpöytäkoneille tarkoitetuille softille hiukan liian pieni, joten ajattelin, että jos ubuntun pakettivarastoissa (tai ylipäätään misään) olisi jotain jolla moisen saisi aikaan.
-
Arvatenkin kyseessä on eee ja pitäisi saada ajeltua jotain ohjelmaa mitä ei ole tehty näin pienille resoluutioille. Tuttu ongelma, jonka olen väistellyt vielä clearlooks human compact teemoilla yms. pikku jipoilla ja vaihtoehtoisilla ohjelmilla. Tosin sen verran olen tutustunut, että yksi vaihtoehto pitäisi olla säätää xorgiin virtual parametrin kanssa resoluutioita, mutta ratkaisu on siis vieriteltävä näyttö eikä samanlainen ratkaisu kuin xp:lle olevat apuohjelmat, jotka pakottavat vain resoluution pois oikeasta. Ei kait ole kyllä mitään estettä miksi resoluution pakottaminen ei toimisi myös linuxissa?
-
Editoin toista postiani, kyseessä on n810, jossa siis Ubuntu 9.04
-
Kannattaa epäilemättä vierailla eeeuserin wikissä / foorumilla. Ihme jos joku ei ole tehnyt tutoriaalia aiheesta.
-
Tässä jonkinlainen ratkaisu:
http://eeesite.net/2008/02/hack-your-way-to-high-resolutions-using.html
-
Tässä jonkinlainen ratkaisu:
http://eeesite.net/2008/02/hack-your-way-to-high-resolutions-using.html
Tuota on tullut kokeiltua mutta ei se käyttöön jäänyt. Tästä löytyy ohjeita ja kommentteja: http://forum.ubuntu-fi.org/index.php?topic=23837.msg180399#msg180399 .
Jos tuo skaalaus integroitaisiin kunnolla X-serveriin, niin se voisi on olla käyttökelpoinen,