Ubuntu Suomen keskustelualueet
Ubuntun käyttö => Pelit => Aiheen aloitti: samAnen - 09.01.09 - klo:19.01
-
Moi. Otsikosta voikin päätellä, että mulla on ongelmia teamspeakin kanssa. Eli siis ubuntun versio on 8.10. Eli, kun pistän TeamSpeakin päälle ja liityn johonkin kanavaan/keskusteluun, sitten laitan warsowin päälle = musta ruutu. TeamSpeakin keskustelua voin seurata ja siihen osallistuakin, mutta peliä ei näy missään. Vaan musta ruutu, ääniäkään pelistä ei kuulu. Mua on alkanut tympimään tälläinen tökkiminen ubuntussa, muillakin ohjelmilla saattaa tapahtua tällaista ( en tarkoita että teamspeak ja joku muu, vaan kaksi ohjelmaa yleensäkin yhtäaikaa... ). Työpöytätehosteet ei ole päällä.
-
Mikä näytönohjain koneessasi on? Onko rajoitetut ajurit asennettu?
-
Mikä näytönohjain koneessasi on? Onko rajoitetut ajurit asennettu?
En muista mikä näytönohjain koneessani on, enkä tiedä miten sen voi ubuntussa tarkastaa. Rajoitetut ajurit on asennettu.
-
Voisi melkein kuvitella, että se on warsow joka aiheuttaa mustan ruudun, oletko kokeillut warsowia erikseen?
jos se toimii yksin voisit koittaa ajaa warsowia ikkunoituna.
Itsellä ainakin teamspeak + WoW yhdistelmä toimii loistavasti...
EDIT: Jotkut pelit lähtevät pyörimääs defaulttina sellaisilla resoilla/virkistystaajuuksilla, että ovat aiheuttaneet
blank screeniä itsellekkin, kuten UT2004. Meitsin 22W" littu ei oikein supportoi 640x480 resoi...
-
Tuskin on Ubuntu itsessään kaatunut, mutta kannatta tuollaisissa tilanteissa painaa Ctrl + Alt + Backspace niin X käynnistyy uudestaan. Tosin sitten se sulkee myös sen keskustelun.
Näytönohjaimen voi tarkistaa ainakin Sysinfolla, joka löytyy pakettivarastoista. Asennuksen jälkeen se löytyy Sovellukset > Järjestelmätyökalut > Sysinfo.
-
Nollapiste koitti IRC:n kautta neuvoa minua, mutta eipä minusta ollu oikein säätäjäksi. Edelleen kaipaan neuvoja. (nostoa vähän ;) )
-
No, selitänkin tilanteen: Ajurit saatiin asennettua, mutta Warsow ei silti suostunut toimintaan TeamSpeakin kanssa.
-
No, selitänkin tilanteen: Ajurit saatiin asennettua, mutta Warsow ei silti suostunut toimintaan TeamSpeakin kanssa.
ATIn suljetut ajurit eivät toimi kunnolla. Jos se nyt on kyseessä kun ei ole vastausta tullut käytetystä videokortista.
komennolla
lspci
näkee melko hyvin laitteiston
Tuo musta ruutu useimmiten tarkoittaa näytönohjaimen paukkujen loppumista kesken kaiken...
-
Pelit toimii huomattavasti paremmin 8.04 on huomattu, johan getdeb listallakin pelejä löytyy paljon enemmän 8.04 kuin 8.10
-
komennolla
lspci
näkee melko hyvin laitteiston
Tuo musta ruutu useimmiten tarkoittaa näytönohjaimen paukkujen loppumista kesken kaiken...
Jaa-a, mulle ton komennon antamat tulokset ei kerro mitään eli pistin pastebiniin. http://paste.ubuntu.com/115552/