Ubuntu Suomen keskustelualueet
Ubuntun kehittäminen ja yhteisö => Ubuntu Suomi ja yhteisöt => Aiheen aloitti: Nake - 06.01.09 - klo:08.38
-
Löytyykö kubuntulaisista voimaa järjestää KDE 4:n julkistamistilaisuus Helsingissäkin tammikuun lopussa? Asiasta oheisessa linkissä:
http://wiki.kde.org/tiki-index.php?page=KDE+4.2+Release+Party
Sen verran upea on, että ylpeänä voi esitellä!
-
En nyt ihan kysymyksestä saa selvää että olisitko itse valmis järjestelyihin vai kyseletkö muuten vaan :) Toisin sanoen, kuka tahansa voi niitä järjestää ja jos esim tekee kunnon viestiketjun järjestämistä varten niin eiköhän se jotain huomiota saa itseensä. Vinkki: kannattaa aloittaa kuvaavammasta otsikosta :)
-
Jos haluaa homman toimivan niin keksit yhden kaverin jonka kanssa istuskella tiettynä päivänä tiettyyn aikaan tietyssä paikassa. Sen jälkeen muutat ko. tiedot tämän ketjun otsikkoon, lisäät wikin Tapahtumat-sivulle ja wikin etusivulle (ks. http://forum.ubuntu-fi.org/index.php?topic=15485.0) tiedon ja sitten vaan katsotaan mitä tapahtuu :) Helsingin lähialueilta luulisi jonkin verran porukkaa löytyvän KDE:n juhlistamiseen. Toki voi vähän yrittää tiedustella sopivia aikoja, mutta jos ei mitään kuuluu niin sen kuin järjestää vain... ja kuitenkin jossain määrin ajoissa kannattaa olla tiedot selvillä.
Joku KDE-kyltti/paperijuttu olisi näppärä, etenkin värillisenä.
Minä tai Risto voimme mainostaa tapahtumaa myös foorumin yläreunassa sitten juuri ennen tapaamista.
Mutta siis, on kyllä juhlistamisen arvoinen asia!
-
Mutta siis, on kyllä juhlistamisen arvoinen asia!
Vielä suurempi juhlimisen aihe olisi näin jälkikäteen jos ei olisi tehnyt 8.04 -> 8.10 kubuntu päivitystä ja
sen myötä KDE pakko-upgradea. Wanha 3.5.X versiokin, epävirlallisista repoista asennettuna, lakkasi 8.10
toimimasta ja nyt lähes pakko käyttää KDE 4.X :(
-
Mutta siis, on kyllä juhlistamisen arvoinen asia!
Vielä suurempi juhlimisen aihe olisi näin jälkikäteen jos ei olisi tehnyt 8.04 -> 8.10 kubuntu päivitystä ja
sen myötä KDE pakko-upgradea. Wanha 3.5.X versiokin, epävirlallisista repoista asennettuna, lakkasi 8.10
toimimasta ja nyt lähes pakko käyttää KDE 4.X :(
Tämä oli minun mielestäni turha postaus tähän ketjuun. Jos kerran tykkäät KDE 3:sta enemmän kuin nelosesta olisi varmaan kannattanut lukea Kubuntu 8.10:n julkaisutiedote (http://www.kubuntu.org/news/8.10-release).
-
Tappelu!..not!
Pidetään tämä ketju nyt KDE4 julkistamistilaisuus aiheisena.
-
Tappelu!..not!
Pidetään tämä ketju nyt KDE4 julkistamistilaisuus aiheisena.
Jeps, sitä yritin itsekin sanoa.. tosin aika karusti. Pahoittelut.
Jatketaan aiheesta eli KDE4 julkistamistilaisuudesta.
-
saattaisin olla kiinnostunut
r
-
Nyt alkaisi varmasti olla hyvä aika jonkun (kenen tahansa, Nake ei näytä hetkeen kirjautuneen foorumeille) ehdottaa aikaa ja paikkaa. Annan ehdotuksen törkätäkseni ihmisiä :) : ke 28.1. klo. 18.00 Teerenpeli, Kamppi, Helsinki.
Näemmä ainakin Wienissä, Zurichissa, Berliinissä ja Stuttgartissa on tapahtumaa, välillä 27.-30.1.:
http://fsfeurope.org/events/events.fi.html
Edit: Tietty KDE:n wikissä on n. 10 lisää tällä hetkellä, varmaan lisää tulossa edelleen kun ihmiset herää viime hetkellä: http://wiki.kde.org/tiki-index.php?page=KDE%204.2%20Release%20Party
-
Poistettu trollaus toistamiseen. -Ylläpito