Ubuntu Suomen keskustelualueet

Ubuntun käyttö => Ubuntu tietokoneissa => Aiheen aloitti: Linuxippi - 03.01.09 - klo:20.41

Otsikko: Asus eee 701SD ja isompi resoluutio
Kirjoitti: Linuxippi - 03.01.09 - klo:20.41
Eli minulla on asus eee 701SD. Näin youtubessa videon missä näytettiin, kuinka saada samaan koneeseen, missä oli windows isompi resoluutio, kuin 800x600.

Onnistuisiko siis eee:hen, missä on ubuntu saada samalla tavalla isonnettua resoluutiota muuttamalla esim xorg.conf filua?
Otsikko: Vs: Asus eee 701SD ja isompi resoluutio
Kirjoitti: maalinni - 03.01.09 - klo:20.57
Eikös tuo (maksimi)resoluutio ole näytön ihan fyysinen ominanaisuus. Ei siihen liene käyttis pystyä vaikuttamaan(?)
Otsikko: Vs: Asus eee 701SD ja isompi resoluutio
Kirjoitti: Linuxippi - 03.01.09 - klo:21.00
Niin saattaa kyl olla. Ärsyttävää vaan lukee foorumeita, kun melkee puolet jää sivusta näkymättä...
Otsikko: Vs: Asus eee 701SD ja isompi resoluutio
Kirjoitti: veekoo - 03.01.09 - klo:21.15
Eee 701:n ruuturesoluutio on se 800x480 eikä sille voi mitään. Windows-asennuksen mukana taitaa tulla apupalikka, joka murjoo 800x600 pikseliä tuolle näytölle laadun kustannuksella, mutta Linuxissa ei suoraan löydy vastaavaa.

Olen kokeillut yhtä skriptiä, joka käynnistää koneeseen taustalle VNC-istunnon 800x600 (tai jopa suuremmalla) resoluutiolla ja sitä sitten katsotaan samalla koneella vnc-katselimella joka osaa skaalauksen (krdc). Tätä voit kokeilla seuraavasti:

Koodia: [Valitse]
sudo apt-get install tightvncserver krdc
tightvncserver -geometry 800x600
krdc localhost:1

Sitten vaan valitse 'full-screen' ja 'scale'.  Pikseleitä hukkuu skaalauksessa ja nopeus on ehkäpä käyttökelpoinen, mutta flash-videot voit unohtaa kokonaan. Eikä tämä toimi ulkoisen näytön kanssa ollenkaan.

Paljon paremmin homma pelaa, kun unohdat nuo kikkailut. Hyvä apu on F11-näppäin, joka skaalaa firefox-selaimen koko ruudun kokoiseksi ja minimoii otsikkopalkit. Tämäkin juttu on kirjoitettu eee701:llä ilman kikkailuja.
Otsikko: Vs: Asus eee 701SD ja isompi resoluutio
Kirjoitti: Linuxippi - 03.01.09 - klo:21.54
Kiitos hyvästä vastauksesta!

Ajattelin tässä samassa viel kysyä, että kun asensin tuon ubuntu eee:n tähän ja toi teema on vähä outo, niin saako ubuntu eee:hen asennettua normaali ubuntun teemaa?
Otsikko: Vs: Asus eee 701SD ja isompi resoluutio
Kirjoitti: qwertyy - 03.01.09 - klo:21.59
Itse olen myös huomannut firefoxin ctrl ja plus-ja miinusnäppäinyhdistelmän todella hyödylliseksi tuossa 700 sarjan koneessa.