Ubuntu Suomen keskustelualueet
Ubuntun käyttö => Laitealue => Aiheen aloitti: hifisti - 21.12.08 - klo:16.15
-
Haluaisin käyttää näytön (sony G500) bnc-liityntää, mutta en ole saanut resoa muutetuksi. Tällä hetkellä se suostuu näyttää jotain 600x400, haluaisin sen olevan 1600x1200 75 khz. Miten tuon saisi muutettua. D-subia käyttäen tuota ongelmaa ei ole, paitsi tahdistus toimii vain 69 khz paikkeilla. Käytössä Ub 8.10 ja näytönohjaimen Gf 5200.
-
Hei!
Eikö tämä toimi? Järjestelmä => Asetukset => Näytön tarkkuus => Tarkkuus kohdasta valitse sopiva => toteuta => Sulje.
Terveisin kalarm.
-
Ei, olisi ollut liian helppo ratkaisu ;)
-
Ensi alkuun, teepä varmuuskopio /etc/X11/xorg.conf -tiedostosta (just in case).
Tsekkaapa jostain netin syövereistä tai näytön manuaalista tuetut virkistystaajuudet. Kokeile sitten lisätä ne manuaalisesti /etc/X11/xorg.conf -tiedoston Monitor -osioon tyyliin:
Section "Monitor"
...
HorizSync 28-51
VertRefresh 43-60
EndSection
Huom! Kolmea pistettä älä laita sinne (kuvaavat vain tuossa että jotain Monitor-osiossa voi jo ollakin, joten jätä ne siihen). Luvut ovat vain viitteellisiä, joten vaihda oikeat tilalle. Sitten vaa ctrl+alt+backspace, jolla X käynnistyy uudelleen. Korjaisko toi ongelman?
Jos ei niin, lisääpä viel samaan monitori osioon oma modeline. gtf-ohjelmalla saa tehtyä haluttuja, esimerkiksi tässä malli 1024x768 60 hz:
gtf 1024 768 60
Copy-pasteta toi tuloste tuohon /etc/X11/xorg.conf Monitor -osioon.
Lisää sitten Screen -osioon käyttöön toi modeline:
Section "Monitor"
...
DefaultDepth 24
SubSection "Display"
Depth 24
Modes "1024x768_60"
EndSubSection
EndSection
Eli tuohon Modes -kohtaan juurikin se mitä gtf antaa modelinelle "nimeksi". DefaultDepth ja Depth arvoja 16 voi myös kokeilla. Aina kun muuttelet, niin muista käynnistää X uudestaan.
En tiedä auttaako, ku vähä nii ku arvailen tässä vain (ei oo kokemusta bnc-liitynnästä). Mutta tollaisia ite kokeilisin seuraavaks.