Ubuntu Suomen keskustelualueet
Ubuntun käyttö => Ubuntu tietokoneissa => Aiheen aloitti: pulis - 15.12.08 - klo:22.12
-
haluaisin varmuuskopiot omasta kotikansioista, kaikki piilotetut tiedostot ja alikansiot.
mikä on komento konsolissa?
cp -r lähde kohde
mutta tuo ei kopioi piilotettuja....
-
cp -r lähde kohde
mutta tuo ei kopioi piilotettuja....
Voi ei... Et lukenut tarkemmin vipusen -a merkitystä. Lisäksi myös on huomioitava, miten linkit kopioidaan, jotta linkkejä ei kopioida tiedostoiksi.
Hyvä metodi kopioida isoja kokonaisuuksia on tar (+gz/bzip2), ja purkaa kohdehakemistoon.
Lisää tuskaa: man tar
-
Minusta kopiointiin sopisi paremmin man rsync.
-
Miksei käyttäisi nautilusta kopiointiinkin ? Kun sillähän voi tehdä kaikkea muutakin, vaikka soittaa MP3:sia. Inhoaahan valta-osa käyttäjistä komentoriviä - kaiketi koska komentoriviä käytettäessä niitä kytkimiä täytyy usein käyttää, ja sehän johtaa ohjeiden lukemiseen lähes jokakerran. Ja kun tottuu käyttämään sitä nautilusta myös kopiointiin tulee sen asetusten tekemisestä helppoa. Tottakai se komentorivi on sittenkin joskus mukavampi, esimerkiksi tuota rsync:iä on joskus miellyttävää käyttää.
Vaatiihan se nautilus asetuksien tekemiseen nörttiä - mutta vain yhden kerran ja silloinhan voi pyytää sitä 'tuttava' nörttiä tekemään ne. Mutta komentorivi vaatii nörttiä aina.
-
Komentoriviä voi puolustella sillä, että haluaa automatisoida tiettyjä toimintoja. Esimerkiksi kotikansion kopioiminen toiselle kiintolevylle vaikkapa kerran viikossa vaikuttaisi minusta hyvin asialliselta keinolta edes jonkunlaisen varmuuskopion pitämiseksi. Jollei toimenpidettä ole automatisoitu, se todennäköisesti jää tekemättä.
-
laiskamato kun olen niin käytän grsync palikkaa.