Ubuntu Suomen keskustelualueet

Ubuntun käyttö => Multimedia ja grafiikka => Aiheen aloitti: anttia - 28.11.08 - klo:13.31

Otsikko: ratkaistu-Video ei näy tykillä
Kirjoitti: anttia - 28.11.08 - klo:13.31
Minulla on ongelma videoiden kanssa. Käytössä on ubuntu 8.04 Thinkpad t42p kannettavassa. Kun kytken koneen videotykkiin, kaikki toimii ainakin kloonatulla ruudulla ihan hyvin, lukuunottamatta videoita. Pitäisi saada yksi tietty video näkymään, kokeilin movie playerillä ja VLC playerillä mutta sama juttu. Muutin Avi Demuxilla eri formaatteihinkin, mutta aina sama juttu.

Demuxin esikatselussa se video kuitenkin näkyy.

Osaako joku sanoa mistä voisi olla kysymys.
Otsikko: Vs: Video ei näy tykillä
Kirjoitti: Tha-Fox - 28.11.08 - klo:13.47
Näkyykö videon tilalla vain musta laatikko?
Otsikko: Vs: Video ei näy tykillä
Kirjoitti: anttia - 28.11.08 - klo:14.10
Näkyy pelkkää mustaa
Otsikko: Vs: Video ei näy tykillä
Kirjoitti: anttia - 28.11.08 - klo:14.21
Eli siis kaikki näkyy muuten oihan normaalisti, mutta sen videoikkunan sisällä ei vaan näy mitään.
Otsikko: Vs: Video ei näy tykillä
Kirjoitti: Tha-Fox - 28.11.08 - klo:14.51
Joudun taas tarjoamaan saman vastauksen kuin aiemmin jollekulle muulle: Sama ilmiö oli tuttu kaveri yliopistolla, kun opiskelijoille heijasteltiin videoita seinälle. Tuon sai Windowsin puolella pois näytönohjaimen "asetuskeskuksesta" jotain vipstaakia kääntämällä. Eli kaipa se ongelma Linuxinkin puolella löytyy näytönohjaimen ajurista tai asetuksista. Enempää en valitettavasti osaa auttaa  :-\
Otsikko: Vs: Video ei näy tykillä
Kirjoitti: anttimr - 28.11.08 - klo:15.02
Kysymys oli vähän erilainen, mutta tarjoaisin samaa vastausta:
http://forum.ubuntu-fi.org/index.php?topic=22547.msg169344#msg169344 (http://forum.ubuntu-fi.org/index.php?topic=22547.msg169344#msg169344)

Syy on luultavasti se, että läppärin näytönohjain ei osaa käyttää videon rautakiihdytystä ulkoisella näytöllä. Otetaan kiihdytys pois ja kuva näkyy. Totem-elokuvasoittimelle ohje on linkissä ja VLC:ssä Settings -> Preferences -> Video -> Output Modules (rastitaan advanced options)  -> Video output module = X11 video output 
Otsikko: Video ei näy tykillä
Kirjoitti: anttia - 28.11.08 - klo:16.56
Hei, nyt se toimii, mahtavaa Kiitos kaikille.