Ubuntu Suomen keskustelualueet
Ubuntun käyttö => Ubuntu tietokoneissa => Aiheen aloitti: Frank100 - 20.11.08 - klo:16.06
-
Koneelleni tuli normaali päivitysilmoitus ubuntu 6.06 LTS, jonka laitoin pörräämään. Ensin ilmoitti n.10 uudistuksesta, jotka hyväksyin. Sitten ilmoittikin n:105 uudistusta, jotka hyväksyin. Tämän jälkeen kone meni n. 10min kuluttua juntturaan. Uudelleen käynnistyksen jälkeen kaikki kirjaimet olivat muuttuneet OOOOOO tyyliseksi. Firefoxi toimii, samoin kuin Linux, mutta tämä OOOOOOO juttu "hieman" häiritsee. Lisäksi aikaisemman kaikki vasemmalla ylhäällä vaakatasossa sijaan, kaikki symbolit muuttivat vasemmalle pystytasoon. Lisäksi oranssiauringon ilmoittamat uudistukset pysähtyvät melkein alkuunsa, salasanaa ei hyväksytä. Mitä tehdä? T:jupunen1@gmail.com
-
Näpyttele päätteeseen: sudo aptitude update sen jälkeen sudo aptitude dist-upgrade
Koneesi todennäköisesti yritti päivittää systeemisi 6.06=>8.04....
-
???
-
Kiitos neuvosta, mutta kun tietäisi mihin kohtaan kirjoittaa. Symboolit näkyvät, mutta kaikki teksti on OOOOOO muodossa.
-
Sinänsä Open Office, ym, Firefox, jne toimivat normaalisti, kunhan muistaisi symboolien merkityksen.
-
Mihin kohtaan? Tarkoittaa käytännössä mitä? Siis et voi kirjoittaa muuta kuin nollia tai o-kirjaimia vai mitenkä?
-
Kohtaan: avaat ylhäältä vasemmasta reunasta-> Sovellukset -> Apuohjelmat -> Pääte
Siihen kirjoitat em. tekstit, kysyy salasanaa joka ei jää näkyviin.. enterillä eteenpäin.
edit. Yksi vaihtoehto on ladata 8.04.1:sen DVD.. Se koneeseen ja uudelleenkäynnistys niin päivittää nykyisen systeemisi. Ei siis asenna päälle vaan päivittää.
-
Eli vielä kerran: Kaikki käyttiskirjaimet ovat (neliö OOOOO) muodossa, joten tarttis apua löytää symbolien kautta, tai jotenkin muuten. Kaikki mitä käyttikseen kirjoitan näkyy (neliö OOOOO) muodossa. Kun menee nettiin tai vaikka wraitteriin niin kaikki toimii ok. Kaikki yläreunasta on siirtynyt vasempaan reunaan, ylhäältä alas:
OOOOOO OOOOOO OOOOOOOOOOOO (Ubuntu-merkki) (Nettipallo) (Kellokuori) (Kirjotin) (Oranssipäivitysmerkki) (Kaiutin) OOOOOOOOOOOOOOOOOOO (Sulje-kone merkki).
(Ubuntu-merkki)OOOOOOOOOOOO klikatessa näkyviin tulee (Sakset-viivotin) OOOOOOOOOOO > ja kaikki alaspäin, symbolit ovat ok, mutta teksti OOOOO muodossa. (Saksi.viivotin) OOOOOOOOOOO >, kohdalle mennessä tulee (Ubuntu) OOOOOOOOOOOOOOOOOOOO ja kaikki alaspäin, symbolit ok, mutta teksti OOOO - muodossa. Jos jonnekkin yrittää kirjoittaa jotakin kaikki näkyy OOOOOO - muodossa, paitsi esim. Wraitterissa kaikki toimii normaalissa jne.
Joten jos voisi neuvot saada symboli sitä, jne. pls.
-
Yritinpä tuossa soduttaa, sekä update, että upgrade antoivat takaisin: npkd - polku ei toimi. Mitä tehdä ?
-
Eli vielä kerran: Kaikki käyttiskirjaimet ovat (neliö OOOOO) muodossa, joten tarttis apua löytää symbolien kautta, tai jotenkin muuten. Kaikki mitä käyttikseen kirjoitan näkyy (neliö OOOOO) muodossa. Kun menee nettiin tai vaikka wraitteriin niin kaikki toimii ok. Kaikki yläreunasta on siirtynyt vasempaan reunaan, ylhäältä alas:
OOOOOO OOOOOO OOOOOOOOOOOO (Ubuntu-merkki) (Nettipallo) (Kellokuori) (Kirjotin) (Oranssipäivitysmerkki) (Kaiutin) OOOOOOOOOOOOOOOOOOO (Sulje-kone merkki).
Paneeli menee kohdalleen klikkaamalla kakkosella paneelia=> Ominaisuudet => yleistä => Asento valikosta valitset asennon =>sulje
Terveisin kalarm.
-
Sain masiinan ulkoisesti melkein normaaliksi: Boottausvaiheessa ESC ja sitten roottiin sudottamaan update sitä ja upgrade tätä. Mutta edelleen tuo (neliö) OOOOOOOO vaivaa masiinaa.Yritin käyttää kaikkia annettuja neuvoja + yleisiä ongelmanratkaisuohjeita ja masiina ulkoisesti onkin jo ennallaan, paitsi tuo (neliö) OOOOOOOO.
Masiina morkkaa npkg - polkua ja kun sen forcettaa, niin sitten se morkkaa xfont sitä ja xfont tätä.
Bootatessa, jos muuten kaiken luulin saavan toimimaan, niin ilmoittaa kermel-> failed
Sinänsä ongelma on hyvin kiinnostava, koska nyt on ollut pakko itseopiskella (kiitos kaikilla neuvoista) Linuxia, mutta:
Käyttis, Firefox, ohjelmat, kaikki tiedot ovat tallessa, mutta tuo (neliö) OOOOOOO kauneusvirhe. Loppuu tietotaidot ja kekseliäisyys. Ja sitten tuo Kermel boottaus -> failed.
-
Bootatessa, jos muuten kaiken luulin saavan toimimaan, niin ilmoittaa kermel-> failed
Käyttis, Firefox, ohjelmat, kaikki tiedot ovat tallessa, mutta tuo (neliö) OOOOOOO kauneusvirhe. Loppuu tietotaidot ja kekseliäisyys. Ja sitten tuo Kermel boottaus -> failed.
Tarkoitat varmaan kernel->failed. Tuo viittaisi epäonnistuneeseen kernneliin? Voisit kokeilla ottaa käyttöön aikaisemman toimivan kernelin. Käynnistäessä nuolinäppäimillä siirryt alemmaksi edelliseen kerneliin =>OK. Se kyllä päivittyy siitä aikanaan ja voi olla hyvinkin toimiva.
Terveisin kalarm.
-
Itse tekisin näin:
1. Bootatessa esciä
2. recovery mode valikosta
3. root päätteeseen (shell)
// Komennot päätteeseen:
4. dpkg --configure -a
5. apt-get -f install
6. apt-get update
7. apt-get dist-upgrade
8. reboot
Jos päivityksen aikana kone sammuu niin voi tulla vastaavia ongelmia kun jotkut ohjelmat (aka paketit) jäävät asentumatta tai säätymättä.
Pelkästään tuo neljäs vaihe saattaa jo auttaa.
Jos en ihan väärin muista, recoverymodessa oli jotain ongelmia verkkoyhteyksien kanssa, jos näin on, ohita vaiheet 5., 6. ja 7. ja tee nämä rebootin jälkeen varsinaisessa järjestelmässä
-
Tuon dpkg - polun olen ilmeisesti saanut kuntoon, koska sitä kone ei enään morkkaa, mutta nyt on epäilystä herättävä tuo boottausvaiheen kernel-> failed ilmoitus ja tietenkin edelleen (neliö) OOOOOOOO kaikissa käyttiksen jutuissa. Eli kaikki sinänsä tuntuu toimivan ja onhan tästä ollut tosiaan se hyöty, että on ollut pakko/ilo opiskella jne Linuxia, mikä rupeaa pikkuhiljaa tuntumaan aika loogiselta ja huomattavaa on se, että kaikista vaivoista huolimatta, käyttis ei ole kertaakaan kaatunut eli MakroShittiin verrattuna tämä on vakaudessa täysin ylivoimainen.
Hassu yksityiskohta on se, että kone ilmoitti jo kerran, että se on päivitetty 6.06:sta 8.04:n, mutta en ole asiaa mitenkään muuten huomannut. Kaikki ilmoitukset ovat edelleen 6.06:a jne.
Pienenä vertailuna vakaudesta, hakkasin torstaista sunnuntaihin sekuntiakaan nukkumatta yhtä 26 masiinan MS - systeemiä ja lopullinen vika oli ilmeisesti? kahden hieman vanhemman koneen hitaus.
Eli vaikka tämä 994,5 Mhz masiina reistailee ilmeisti omien mokieni takia, tämä vakaus ihmetyttää jatkuvasti(, myös muita). Mietyttää se, että jos Linuxin verkottaisi niin säilysikö vakaus, vaikka pari konetta olisi hitaampia?
-
Hassu yksityiskohta on se, että kone ilmoitti jo kerran, että se on päivitetty 6.06:sta 8.04:n, mutta en ole asiaa mitenkään muuten huomannut. Kaikki ilmoitukset ovat edelleen 6.06:a jne.
Mikä versio näkyy: Järjestelmä => ylläpito => Järjestelmänvalvonta .
Terveisin kalarm.
-
Kun edelleen on tuo (neliö) OOOOOOO kauneusvirhe ja kun en todellakaan muista mitä symbolien takana lukee, paitsi (neliö) OOOOOOO , niin vähän vaikea vastata. Vahingossa/kokeilemalla löysin ilmeisesti tarkoittamasi polun.Joka tapauksessa sudottamalla päivitystä masiina ilmoitti, että se on nyt päivitetty 8.04 versioon, mutta kaikkialla muuten tulee ilmoitus, että se käyttää 6.06 :sta.
Luulen, että kun vähän aikaa vielä "tutustun" tähän käyttikseen ja oikeasti alan opiskella mikä tämä on ja miten pitäisi toimia, niin putsaan masiinan ja asennan 8.04 LTS:n tai 8.10 :n
Onneksi tätä antiikkikonetta voi käyttää leikkikaluna ja vanhat MakroShit vaikutteet tuntuvat henkisesti haittaavan edelleen, mutta täytyy vain yrittää omaksua uusi asenne.
Sinänsä hieman jo itseäni naurattaa, kun paineen alla MS:ää hakatessani joku pikkupomo kävi parin vrk:n jälkeen tunnin välein kysymässä, eikö homma jo rupea pelittään, niin laukaisin, että tunnin kuluessa jos saan asentaa Linuxit. Ei tullut vähään aikaan näyttämään naamaansa.
Nojoo, ei tainnut olla ihan asiallinen vastaus, mutta v******aa, kun ei saa nukkua ja joku tulee vähän väliä .....
Kaikille muuten hyvää jouluva.
-
Hassu yksityiskohta on se, että kone ilmoitti jo kerran, että se on päivitetty 6.06:sta 8.04:n, mutta en ole asiaa mitenkään muuten huomannut. Kaikki ilmoitukset ovat edelleen 6.06:a jne.
Mikä versio näkyy: Järjestelmä => ylläpito => Järjestelmänvalvonta .
Terveisin kalarm.
Jos edellisellä oli vaikeuksia saada versio selville, niin sitten voi käyttää päätettä.
Koodia:
lsb_release -a
Kertoo mm. jakelun nimen, version ja koodi nimen.
Puhtaaksi asennus voi kyllä poistaa virheitä ,mutta opiksihan tämäkin on.
Terveisin kalarm.
-
Kerroppa Kalarm vielä, mihin tuo hakataan. Komento-rivi ja telkkari-symboli ei tunnista komentoa suoraan tai sudottamalla. Lisää onkelmia tuli, kun joku ilmeisesti kompastui nettipiuhaan ja liitin toimii / ei toimi.
Tämä rupeaa olemaan kohta yhtä hauskaa, kuin joskus Commondore 64 aikaan.
Onneksi näitä MakroShit (ei-jaksa-pyörittää koneita) ei tarvitse helliä, mutta rupeaa jo hieman närkästyttään, kun ei käyttis vieläkään ole täysin diletanttien käsissä kaatunut, vaikka käyttis on repaleina ja nyt fyysistäkin onkelmaa.
Tilasin muuten levykkeen 8.10, joten sitten varmaan tämä hauskuus loppuu, mutta katotaan jos tämä 6.06 LTS vielä lähtisi tällä masiinalla pelittään täysillä.
Löytyi muuten yksi 200 AMD vielä, joka ehdottomasti täytyy Linuxittaa ja pistää skabaamaan Virtsa-vehkeiden kanssa. Mitä versiota suositellaan?
-
Uskoisin että, nyt on aika puuttua tuohon kielenkäyttöön. Rakkaalla lapsella on monta nimeä, mutta yleisen ilmapiirin vuoksi, olisiko mahdollista rajoittaa erilaisten hauskojen synonyymien käyttöä?
-
Kerroppa Kalarm vielä, mihin tuo hakataan. Komento-rivi ja telkkari-symboli ei tunnista komentoa suoraan tai sudottamalla. Lisää onkelmia tuli, kun joku ilmeisesti kompastui nettipiuhaan ja liitin toimii / ei toimi.
Päätteeseen. Löytyy: Sovellukset => Apuohjelmat => Pääte. Saat päätteen paneliin klikkaamalla kakkosella ja valitsemalla => lisää tämä paneliin. Pääte on silloin aina helposti saatavilla. Jos pääte ei toimi, niin minulla ei ole muuta neuvoa kuin uudelleenasennus.Terveisin kalarm.
Jatkan edellistä. Onhan vielä virtuaalikonsoli. Lyhyt esimerkki: Paina Ctrl+Alt+F1 => käyttäjätunnus => salasana => lsb_release -a => lue tiedot =>poistu kirjoittamalla, exit.
Hyvä kyllä tutustua ensin konsolin käyttöön vaikka alla olevasta linkistä. Muista että vastuu on sinun.Terveisin kalarm
http://opas.takaa.fi/linux/konsoli.htm#terminal
-
Kielenkäyttö korjataan. Varsinkin, kun olemme aika sidoksissa Suureen ja Mahtavaan, noissa ylläpitojutuissa, joten tämä Linux on vähän irrottelua. Mutta tosiasia on kuitenkin se, että tämä käyttiksen vakaus herättää jatkuvaa ihmetystä.
Kun on vieläkin tämä (neliö) OOOOO ongelma, niin jos sama symboleina, esim: ratas -> telkkari -> ...
-
Vielä tuohon slangiin palatakseni: kusikasi = Windovs 98, Virtsa = Vista, MakroShit = MS.
Miksi juuri nämä ovat saaneet MS-veijareilta nämä lempinimet, johtuvat niiden vakauden puutteesta, joka toisaalata tuo meikäläisille leipää.
Viittaus Commondore 64 aikaan oli positiivinen muistelo, "aikaan entiseen" jolloin kaikki "ATK-leikki" oli hauskanpitoa.
Totta toinenpuoli, tätä putiikissa käydään ihmettelemässä: Eikö tämä käytöstä poistettu antiikkikone Ubuntu-Linuxilla vieläkään suostu kaatumaan. Ei kertaakaan. Miksi, johtuu meidän tietämättömyydestämme: emme osaa tätä Linux- proggista ja se on tavallaan hauskaa. En osaa selittää, miksi vanhat Linuxetut masiinat eivät suostu kaatumaan, kuten MS-masiinat.
Kun silmäilin sivustoja pisti silmään, että Linux - jutuilla ei ole samanlaisia puoli-halveksivia lempinimiä.
Herättää mielenkiintoa . . . . .
-
Usemman hetken vierähdettyä otin tämän masiinan tosissani uusin ottein työn alle.
Rottis näytti olleen oikeilla jäljillä, sillä nettiyhteys välillä pätki. Oletin sen johtuneen piuhan tai liittimen vioittumisesta, joten vaihdoin uutta tilalle. Ei auttanut ja masiina fyysisesti vaikutti ok kuntoiselta muutoin.
Kernelin kimppun käyminen ei auttanut, vaan joka käänteessä tuli uutta herjaa; modules, variables, jne johtivat ennemmin tai myöhemmin dpkg:n kautta x fonts scalables erroriin. No eipä kun 8.10 tunkemaan sisään. Ei onnistunut mitään kautta. Ilmeisesti 256 mb välimuisti nyt vaan on liian pieni. Tulipahan opeteltua siinä sivussa masiinan BIOS aika ulkoa.
Loppu hyvin kaikki hyvin: 8.04.2 LTS asemaan ja vähän säätöä näppituntumalla ja . . . (neliö) 00000 häipyneet, nettiyhteys nopeutui noin 5 - 7 x aikaisempaan ja ajoittainen pätkiminen loppui. Joten tämä taisi löytää viimein ratkaisun.
-
Kun silmäilin sivustoja pisti silmään, että Linux - jutuilla ei ole samanlaisia puoli-halveksivia lempinimiä.
Herättää mielenkiintoa . . . . .
Se tehdään jo omasta puolesta valmiiksi: Ubuntujen versionimet hoitaa sen homman. ;D ;)