Ubuntu Suomen keskustelualueet

Muut alueet => Muut käyttöjärjestelmät ja Linux-jakelut => Aiheen aloitti: nöösipoika - 13.10.08 - klo:09.25

Otsikko: Mint Elyssa XFCE tehtäväpalkki katosi *RATKAISTU*
Kirjoitti: nöösipoika - 13.10.08 - klo:09.25
Koneella on Linux Mint Elyssa XFCE, ja koneelta hävisi eilen tehtäväpalkki (siis työpöydän alalaidassa oleva palkki, jossa mm. työpöytävalikko vas.laidassa sekä avoinna olevat ohjelmat, kello ym..). Ajattelin että uudelleen sisäänkirjautuminen tai uusi käynnistys tuo sen takaisin mutta ei auta. En löydä valikoista sellaista kohtaa mikä piilottaisi palkin, osaako kukaan neuvoa miestä montussa?
Otsikko: Vs: Mint Elyssa XFCE tehtäväpalkki katosi
Kirjoitti: gdm - 13.10.08 - klo:10.23
Mitä ilmeisimmin se (gnome-panel) on vain hävinnyt...

Klikkaa hiiren oikealla yläreunassa olevaa palkkia ja valitse "uusi paneeli" siihen sitten lisäät haluamat appletit)
ja siirrät haluamallesi paikalle.


edit, jos sitä opettelisi lukemaan :)
Otsikko: Vs: Mint Elyssa XFCE tehtäväpalkki katosi
Kirjoitti: Pellervo Kässi - 13.10.08 - klo:21.55
Vastaus kyllä löytyisi täältä foorumin haulla, tätä on aika monta kertaa xubuntun osalta kysytty, kun tuo xfce tekee tätä. Ratkaisu on, että painat alt+f2 ja kirjoitat xfce4-panel. Tämän jälkeen kirjaudut ulos ja kirjautuessa varmistat,että se muista istunto-ruksi siitä uloskirjautumisruudusta on valittuna. Nyt pitäisi sisään kirjautuessakin olla sen paneelin paikallaan. Muista poistaa se muista istunto-ruksi,ettei jatkossa tule ongelmia.
Otsikko: Vs: Mint Elyssa XFCE tehtäväpalkki katosi *RATKAISTU*
Kirjoitti: nöösipoika - 14.10.08 - klo:10.41
Kiitokset vastauksesta.. Sorry en muistanut katsoa tämän foorumin haulla, Mint Forumin haulla etsin kylläkin muttei sieltä löytynyt vastausta koska en tiennyt oikeaa termiä "panel" ("kiitos" m...$oft-vuosien...)   Tuo "alt+F2 ja xfce4-panel" toi paneelin takaisin.