Ubuntu Suomen keskustelualueet
Ubuntun käyttö => Multimedia ja grafiikka => Aiheen aloitti: Mistofelees - 26.08.08 - klo:15.11
-
Onko normaalia, että synapticsilla asennettu GPaint kaatuu jälkiä jättämättä, kun painaa Fill-painiketta ?
Ubuntu 8.04.
( olen koittanut löytää Ubuntussa toimivaa M$Paintin korviketta. Ei tahdo löytyä.
- MTPaintista puuttuu laatikot ja ellipsit
- Gpaintista puuttuu Undo. Lisäksi se kaatuilee
- TUXPaint on lelu
)
-
Ohjelmaa en ole kokeillut GIMPin erinomaisuuden takia mutta koeta käynnistää se päätteellä jos se vaikka kertois jotain virheistä yms.
-
No onhan sitten vielä OpenOffice.org draw.
Onhan se paljon monipuolisempi kuin TuxPaint.
Kuvioitakin on valittavissa pilvin pimein.
Olen sillä joskus piirrellyt doumenttiin ja
hyvin tuntui pelaavan.
Teksti työkalulla saa sitten tekstit väsättyä
kaikenlaisille mutkille jos sellaista haluaa.
Kaikenkaikkiaan OOo:ssa on ominaisuuksia
vaikka muille jakaa, vaatii vaan vähän aikaa
ensin tutustua sen käyttöön.
Oppaitakin on netti pullollaan.
-
http://mypaint.intilinux.com/
-
Testaa toi, toimii selaimella, helppo, loputon undo, tarttee internetyhteyden:
http://www.sumopaint.com/beta/ (http://www.sumopaint.com/beta/)
Terveisin Markku Pääkkönen
-
( olen koittanut löytää Ubuntussa toimivaa M$Paintin korviketta. Ei tahdo löytyä.
- MTPaintista puuttuu laatikot ja ellipsit
MTpaintissa suorakulmiot ja ellipsit tehdään valitsemalla ensin alue, johon haluat suorakulmion / ellipsin piirtää, sen jälkeen valitsee sopivan muodon siitä tekstityökalun oikealta puolelta. IMHO jotenkin kumma ratkaisu kyllä ohjelman tekijältä.
-
Itse olen käyttänyt KolourPainttia, joka on kylläkin KDE sovellus mutta ajaa asiansa myös gnomella ja siitä löytyy kaikki mitä normaalista mspaintistakin.
-
Itse olen käyttänyt KolourPainttia, joka on kylläkin KDE sovellus mutta ajaa asiansa myös gnomella ja siitä löytyy kaikki mitä normaalista mspaintistakin.
Suosittelen itsekin tätä.
-
Olen itsekin päätynyt Kolourpaintiin puhtaasti sen vuoksi, että toimin sekaympäristössä enkä jaksa opetella loputtomiin uusien ohjelmien temppuja. Tälläistä Paint-tyyppistä työkalua tarvitsee päivittäin, kun lähettää rautalankamalleja erilaisista rakenteista ja kytkennöistä. Onneksi Paintissa ei ole tämän enempää työkaluja sisään rakennettuina, eikä se koeta olla photo-editori. Hektisessä työskentelyssä tarvitsee simppeleitä työkaluja: (Kolour)Paint, NotePad, Gedit, Joe, Graafisista liittymistä yms viis, kunhan toimii ja homma tulee tehtyä äkkiä.