Ubuntu Suomen keskustelualueet

Ubuntun käyttö => Laitealue => Aiheen aloitti: serlokki - 14.08.08 - klo:18.08

Otsikko: Ulkoinen kiintolevy exFAT?
Kirjoitti: serlokki - 14.08.08 - klo:18.08
Itselläni ulkoinen kiintolevy joka pitäisi saada toimimaan sekä vistassa että ubuntussa.
Levy tällä hetkellä NTFS ja Vista ei suostu alustamaan kuin NTFS ja exFAT.
Tietääkseni Ubuntu ei tue exFATiä?
Ideoita miten tämä kannattaisi toteuttaa  :-\
Otsikko: Vs: Ulkoinen kiintolevy exFAT?
Kirjoitti: Kari Argillander - 14.08.08 - klo:18.25
Alusta NTFS:ksi Ubuntu tukee sitä aivan hyvin.
Otsikko: Vs: Ulkoinen kiintolevy exFAT?
Kirjoitti: serlokki - 14.08.08 - klo:23.10
Niimpä näytti löytyvän pienen säädön jälkeen. Vistassa siis tarvitsi levy poistaa tuolta "poista turvallisesti" osiosta. Ei kelvannut Ubuntulle koneen sammutus ulkoisen kiintolevy ollessa koneessa kiinni ja sammutuksen jälkeen piuhan vaihto koneesta toiseen.  ???
Itse olen palannut Linux maailmaan muutaman vuoden tauon jälkeen. Tuolloin koneesta löytyi mandrake/mandriva. Muistelin, että silloin ntfs -levyä ei ollut mitenkään mahdollista kytkeä linux koneeseen. Olenko oikeassa, vai jo muinoin väärässä? :-\

[ylläpito on poistanut liitteen]
Otsikko: Vs: Ulkoinen kiintolevy exFAT?
Kirjoitti: SuperOscar - 14.08.08 - klo:23.21
Siinähän se vastaus on, vaikka huonosti rivitettynä: NTFS-osio on merkinnyt itsensä likaiseksi, joten sitä ei voi liittää. Sinun kannattaa mennä Windowsiin ja liittää ja irrottaa se (siististi!) siellä.

Minä olisin kyllä suositellut NTFS:n sijaan ext2:ta, jota Windowsin saa helposti lukemaan ja kirjoittamaan ext2fs-ajurilla.
Otsikko: Vs: Ulkoinen kiintolevy exFAT?
Kirjoitti: ValtteriV - 15.08.08 - klo:11.01
Toi samainen virheilmotus voi tulla silloinkin, jos windows on sammutettu väärin. Oon tähän mennessä, kun toi virheilmoitus on muutaman kerran tullut, niin pakottanut sen mounttamaan sen windows-aseman väkisin. En oo ainakaan vielä törmännyt datan häviämiseen.