Ubuntu Suomen keskustelualueet

Ubuntun käyttö => Vaihtoehtoiset työpöytäympäristöt => Aiheen aloitti: Markus Valkeapää - 14.08.08 - klo:08.18

Otsikko: Kate editorin ja Dolphin tiedostonhallinan suodin
Kirjoitti: Markus Valkeapää - 14.08.08 - klo:08.18
Hei!

Kysymys tiedoston avaamisesta Katella. "Avaa tiedosto" ikkunassa oleva suodin ihmetyttää. Se ei nimittäin kelpuuta piilotiedostoja. Esimerkiksi kun kenttään kirjoittaa .bas* ei Kate näytä yhtään tiedostoa, vaikka hakemistossa on .bashrc., .bash_aliases jne. Sama juttu Dolphinissa. Liekkö . alkuiset tiedostot jollain perustavalla tavalla erilaisia kuin muut, vain onko kyseessä ohjelman tekijöiden valinta? Siis ettei piilotiedostoja saa käyttäjä käsitellä kuten muita?

t. Markus
Otsikko: Vs: Kate editorin ja Dolphin tiedostonhallinan suodin
Kirjoitti: Risto H. Kurppa - 14.08.08 - klo:09.12
Moi!

Jep, pisteellä alkavat tiedostot ovat erilaisia, ne ovat ns. piilotiedostoja, joita ei oletuksena näytetä tiedostolistauksissa, ei esim. dolphinilla eikä myöskään komentorivin ls -komennolla joka listaa tiedostot.

Tiedostot saat näkyviin valitsemalla valikoista tai hiiren oikeaa klikkaamalla tms. näytä -> näytä piilotiedostot

Auttoiko? Jos ratkesi, muokkaa alkuperäisen viestisi otsikkoon [ratkaistu]

r
Otsikko: Vs: Kate editorin ja Dolphin tiedostonhallinan suodin
Kirjoitti: Kari Argillander - 14.08.08 - klo:09.35
Lainaus
Se ei nimittäin kelpuuta piilotiedostoja
hän kyllä tietää, että pisteellä alkavat ovat piilotiedostoja  ;)
Otsikko: Vs: Kate editorin ja Dolphin tiedostonhallinan suodin
Kirjoitti: Risto H. Kurppa - 14.08.08 - klo:09.56
Lainaus
Se ei nimittäin kelpuuta piilotiedostoja
hän kyllä tietää, että pisteellä alkavat ovat piilotiedostoja  ;)

Heh, hyvä huomio :)

Onko käytössä KDE 3.5.9 vai 4.1? Luultavasti 3.5.9? Minulla se 'suodin' ei tunnu toimivan tuolla tavalla, että voisi siihen kirjoittaa tiedostotyypin ja se näyttäisi vain ne.. Mutta jos kirjoitat siihen 'sijainti' -kenttään esim .bas niin se näyttää luettelona kaikki ko.alkuiset tiedostot. Riittääkö tämä?

r
Otsikko: Vs: Kate editorin ja Dolphin tiedostonhallinan suodin
Kirjoitti: Storck - 14.08.08 - klo:10.00
Eikös tuo ole ihan peruskauraa, ei vindouskaan oletuksena näytä piilotiedostoja. Eihän. Ei.  8)
Otsikko: Vs: Kate editorin ja Dolphin tiedostonhallinan suodin
Kirjoitti: Markus Valkeapää - 14.08.08 - klo:12.17
...
Onko käytössä KDE 3.5.9 vai 4.1? ...
...

Jep KDE 3.5.9 on käytössä ja sijainti-kenttä näköjään toimii niinkuin sanoit. Vielä sen verran, että mun versiossa jos suodin-kenttään laittaa *txt niin näkyy txt loppuiset ja  *xml näyttää xml loppuiset tiedostot, eli kyllä se jotain osaa ;-).

Mulla on tähän asti ollut käsitys, että  unix/linux piilotiedostot  ovat, lukuunottamatta sitä pistettä nimessä, "ihan tavallisia tiedostoja", mutta esim. ls ei niitä vain oletuksena  listaa. Siksi vaiketa tajuta miksi Kate ja Dolphin toimivat noin. Mutta jep, sijainti-kentän avulla asia hoituu.

-Markus

Otsikko: Vs: Kate editorin ja Dolphin tiedostonhallinan suodin
Kirjoitti: Kari Argillander - 14.08.08 - klo:13.35
 ls -a
 ;) Ei niitä pielotiedostoja pidäkkään pitää samanlaisina kuin normaalit tiedostot ovathan ne jonkun asian takia piilossa.