Ubuntu Suomen keskustelualueet
Ubuntun käyttö => Ubuntu tietokoneissa => Aiheen aloitti: Jasa - 15.02.06 - klo:11.40
-
Eli asensin koneelle windowssin viereen ubuntun.. asennus meni hyvin mutta asennus ei tehnyt verkkoasetuksia eli en pääse nettiin ollenkaan.. yhteyteni on Oulun Puhelimen baana.. wintoossahan pitää tehdä baanalle uusi verkkoyhteys mihin pitää laittaa salasanat ym.. eli miten saan baanan toiminaan ubuntussa? Ois kiva päästä tästä window:sta eroon ja alkaa käyttämään linux:ia.. :) Toivottavasti en selittänyt liian vaikeasti ;D
-
Baanaa ei vissiin saa toimimaan ubuntussa?
-
Baanaa ei vissiin saa toimimaan ubuntussa?
Mistä päättelit, että sitä ei saa toimimaan?
Oletko tutustunut verkon asetus työkaluihin?
Järjestelmä->Hallinta->Verkkoasetukset
sekä
Järjestelmä->Asetukset->Välipalvelin
Tuosta salasanojen asettamisesta minulla ei ole aavistustakaan. Kokeile ensin noita asetuksia ja ilmoita jos ongelmia ilmenee. Joku minua tietävämpi osaa varmasti neuvoa, kunhan maltat hieman odotella..
-
Tuosta salasanojen asettamisesta minulla ei ole aavistustakaan. Kokeile ensin noita asetuksia ja ilmoita jos ongelmia ilmenee. Joku minua tietävämpi osaa varmasti neuvoa, kunhan maltat hieman odotella..
olisikohan tuo sitten joku pppoe-viritys? paha sanoa kun en ko. liittymää tiedä, mutta foorumilta ainakin löytyy parikin säiettä pppoe-yhteyden virittämisestä käyttökuntoon.
-
Opoy:llä PPPoE käytössä. Itselläni Opoyn liittymässä ubuntu ja loisvasti toimii. Eli virittele se PPPoE yhteys pystyyn.
-
miten jp sait sen toimimaan? oon kyllä yrittäny mut en oo saanu toimimaan..
-
Miten olet yrittänyt ja mitä ongelmia ilmenee?
Yksi ohje löytyi haulla:
http://forum.ubuntu-fi.org/index.php?topic=1575.0
Toki paljon muutankin infoa löytyy, kun laittaa hakuun esim. PPPoE
-
Nyt sain yhteyden toimimaan.. tein ton pppoeconf komennon.. kiitoksia kaikille auttaneille.. ;D